Storočnica maratónu priniesla očakávaný traťový rekord

1. októbra 2023

100. ročník Medzinárodného maratónu mieru je za nami. Na štartovaciu čiaru sa postavilo rekordné množstvo bežcov. Mini, pol a maratón si zabehlo dokopy približne 17 000 ľudí.

Keňanovi Cheropovi sa dokonca podarilo prekonať mužský traťový rekord.

,,Pre mňa to bol veľmi taktický pretek. Jediné nad čím som rozmýšľal bolo sústrediť sa a nesplašiť sa. Posledných 500 metrov som začal šprintovať a tak sa mi podarilo vyhrať,’’ zhrnul po pretekoch.

Do cieľa dobehol v čase 2:06:55 čo je o šesť sekúnd skôr ako doterajší držiteľ rekordu Lawrence Kimaiyo. Na víťazný stupienok sa spolu s ním postavili aj bežci z Etiópie a Eritrei.

Ženský traťový rekord sa však prelomiť nepodarilo. S časom 2:24:42 dobehla ako prvá do cieľa Keňanka Jackline Cherono.

Prvým Slovákom v cieli sa stal Marek Hladík, ktorému sa podarilo prekonať svoj osobný rekord. Do cieľa dorazil o 16 minút neskôr ako celkový víťaz Cherop.

100. ročník maratónu pritiahol tisícky ľudí nielen na samotnú trať, ale aj do ulíc.

Podľa slov organizátora bude ťažké veľkoleposť tohtoročného maratónu prekonať. Už teraz sa však môžeme tešiť napríklad na svetovú premiéru dokumentu k 100. výročiu tohto športového podujatia, ktorá sa bude konať v Košiciach v predvečer budúcoročného maratónu.