Košické neziskovky pomáhajú na všetkých frontoch

20. novembra 2023

Pomáhajú znevýhodneným deťom, vytvárajú autentickú historickú dedinu pod košickým hradom, Košičanom prinášajú unikátny zážitok z jazdy historickým vlakom a 24 hodín denne sa starajú o opustené zvieratá. Kvôli návrhu nového ministra práce môžu prísť neziskovky o značné množstvo financií na svoju činnosť.

Erik Tomáš navrhuje, aby dve percentá z daní z príjmov, ktoré je dnes možné poukázať tretiemu sektoru, mohli ľudia namiesto nich poslať vlastným rodičom, ktorí sú už na dôchodku. Pre neziskovky či občianske združenia by úbytok z týchto príjmov znamenal výrazné škrty. Poskytujú pritom služby a pomoc, ktoré by inak v našom meste chýbali.

2% z dane predstavujú pre Detskú železničku 10% z ročného rozpočtu. Tieto peniaze inde nenájdu.

Peniaze z 2% z daní by chýbali aj útulku v Haniske, je to pre nich štvrtina rčného rozpočtu.

Neziskovou organizáciou je aj Centrum včasnej intervencie, denno-denne tu pomáhajú deťom, ktoré trpia napríklad detskou mozgovou obrnou, poruchou autistického spektra či inými ťažkosťami. Energiu, ktorú investujú do pomoci rodinám, by museli vložiť do hľadania dodatočných zdrojov financií.

Združenie Castellum Cassovia sa napríklad 2% vzdalo už pred rokmi. Peniaze by im pri ich snahe zachrániť históriu pomohli, avšak nechceli súťažiť s organizáciami, ktoré pomáhajú napríklad chorým deťom.

V budúcom roku by sa situácia ešte meniť nemala, zmeny s vyplácaním rodičovského dôchodku môžu nastať od roku 2025. Ročne posielajú ľudia zo svojich 2 % daní organizáciám okolo 90 miliónov eur.

Komentáre