Schátraným budovám môže mesto vyrúbiť vyššiu daň

8. novembra 202

Schátrané, polorozpadnuté budovy pomaľované graffity nie sú realitou len na periférii mesta, ale aj v srdci historického centra. V Starom Meste sa nachádza hneď niekoľko takýchto objektov, ktoré majú svoju slávu už dávno za sebou. V zmysle novely zákona o miestnych daniach môže mesto Košice ako správca dane vyrubiť z takto poškodených stavieb vyššiu daň.

Vyššou daňou chce mesto motivovať majiteľov, aby schátrané objekty dali do poriadku.

Zo skúseností mesta vyplýva, že majitelia po kontrole zvyknú vykonať nápravu. Jednou z budov, ktorá už dlhé roky straší Košičanov, je aj tá na rohu Moyzesovej a Alžbetinej.

Súčasťou budovy s nájomnými bytmi bola aj lekáreň, ktorú si pamätajú mnohí Košičania. Tá však zanikla a objekt podľa odhadov sprievodcu Miilana Kolcuna chátra zhruba 15 rokov.

Budovu však odkúpil developer, ktorý plánuje zachovať jej pôvodný účel a tak tu vznikne 22 bytov.

S prácami by sa malo začať začiatkom budúceho roka a rekonštrukcia by mala byť hotová do roku 2025. Kým sa tak však stane, Košičania budú môcť prostredníctvom potulky Dvory Alžbetinej ulice, nahliadnuť do nádvoria, ktoré by inak nemali možnosť spoznať.

Mesto ešte pred letom vytipovalo zhruba päť budov, ktoré boli v zlom stavebno-technickom stave. Ak ich majitelia neprijmú na základe výzvy opatrenia na nápravu, bude ďalej vo veci konať stavebný úrad.

Komentáre