Na východnom Slovensku je situácia s obchodovaním s ľuďmi najhoršia

2. novembra 2023

V Košickom a Prešovskom kraji je obchodovanie s ľuďmi rozšírené najviac zo všetkých krajov Slovenska. Obchodníci najčastejšie čerpajú svoje obete práve v regióne východného Slovenska a následne ich zneužívajú na obchod nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Obeťou obchodovania sa podľa odborníkov môže stať ktokoľvek. Svoje o tom vie aj Soňa, ktorú jej adoptívna rodina predala do Anglicka, keď mala len 18 rokov.

Z baru kde sa toto strašidelné divadlo udialo sa jej našťastie podarilo ujsť, počkala na pomoc a po 6-ich mesiacoch pekla prišla naspäť na Slovensko. Stala sa úplne prvou obeťou, ktorej pomoc poskytla Gréckokatolícka charita Prešov.

Takto pomohli aj Soni, ktorá našla útechu aj vo viere. Za 10 rokov sa naučila s traumou pracovať a dnes už žije bežný život.

Podľa štatistík sú práve sexuálne vykorisťovanie a nútená práca najčastejšie formy obchodovania s ľuďmi u nás. Častými praktikami sú však aj nútené sobáše či nútená kriminalita. Ak ste sa stali obeťou alebo máte podozrenie na obchod s ľuďmi vo vašom okolí, môžete to nahlásiť aj telefonicky.

Podľa odborníčky by sme mali byť voči svojmu okoliu vnímaví a aj keď si nie sme úplne istý, radšej svoje podozrenie na takýto nelegálny obchod nahlásiť. Len v minulom roku bolo na Slovensku identifikovaných spolu 58 obetí, z toho 10 detí.

Komentáre