Zemetrasenie ničilo domy, cítili ho aj Košičania

10. októbra 2023

Jedno z najsilnejších zemetrasení na Slovensku za posledných 80 rokov. Také boli pondelkové (9. 10.) otrasy, ktoré sme zaznamenali na východnom Slovensku. Epicentrum zemetrasenia bolo v obci Ďapalovce, pri vodnej nádrži Domaša. Ministerstvo vnútra doteraz neeviduje následky na živote a zdraví ani závažnejšie materiálne škody.

Zemetrasenie, ktoré zasiahlo naše územie presne o 20.23 hod., bolo cítiť v okruhu až 200 km a jeho prejavy mohlo pociťovať viac ako 6 miliónov ľudí. Zem sa triasla aj v metropole východu.

Zemetrasenie najvýraznejšie pocítili v obciach v okolí Domaše. Na vodnej nádrži utrhlo loď Bohemia zo suchého doku z koľajníc priamo do vody. V oblasti sú hlásené výpadky elektrickej energie v dôsledku strhnutých elektrických vedení.

Oblasť okolo Vihorlatu je seizmicky aktívna, podobne silné zemetrasenia tu boli aj v 17. storočí. To, či po zemetrasení príde aj ďalšie, seizmológovia predpovedať nevedia.

Seizmológ odporúča v prípade zemetrasenia budovu opustiť, ak však nemáme takú možnosť, tak je dobré sa skryť napríklad pod masívny nábytok.

Komentáre