Na oplotenie diaľnice pri Zelenom dvore míňa NDS tisíce eur ročne

Na území Košíc sa podľa prieskumov magistrátu nachádza 13 nelegálnych osád. Každá z nich je viac či menej riziková. Niektoré z nich stoja za koľajami železníc, iné na rozvodoch plynu, ďalšia je zase v blízkosti diaľnice. Takými je najmä osada Moňok Potok či Záhradky pod Furčou neďaleko Zeleného dvora, kde došlo pred časom k tragickej zrážke auta s chodcom.

Podobný problém bol aj na opačnej strane diaľnice v lokalite Majetkár, kde sa na cudzom pozemku usadila mnohopočetná rodina. Problém v roku 2019 riešil starosta Sídliska Ťahanovce.

Starosta si tieto pozemky prenajal za 1 euro na dobu neurčitú.

V lokalite Moňok Potok, ktorá stojí pod Furčou, žije približne 42 rodín. Raz do mesiaca chodia lokalitu monitorovať zamestnanci úradu mestskej časti. Nájomníci majú k dispozícii aj veľkokapacitný kontajner. Mestská časť chce viac poriadku v tejto lokalite dosiahnuť aj cez občianske rómske hliadky.

O problémovej lokalite vie aj mesto Košice. Pomocou zo strany štátu by bola podľa magistrátu napríklad podpora terénnej sociálnej práce či výstavby nájomných bytov.

Mesto Košice, starostovia dotknutých mestských častí, polícia, ale aj Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity, sa spoločne zaoberajú aj otázkou dopravno-bezpečnostnej situácie na diaľnici v blízkosti Zeleného dvora. Riešením by podľa kompetentných mohli byť napríklad protihlukové steny.

Komentáre