V štafete chcú preplávať z Anglicka do Francúzska a späť

Viete si predstaviť, že pri ceste z Anglicka do Francúzska by ste nepoužili ani loď ani lietadlo, ale že by ste si to jednoducho preplávali? Pre väčšinu bežných smrteľníkov nepredstaviteľné no pre diaľkovú plavkyňu Zuzanu Juskovú žiadny problém. 32 kilometrov dlhý kanál La Manche sa jej podarilo preplávať už pred šiestimi rokmi a potom v štafete ešte raz.

Koncom augusta sa chystá zdolať 64 kilometrovú diaľku v divokých a studených vodách kanálu. Kanál prepláva tam aj späť. Bude to štafeta, pri ktorej sa budú striedať tri plavkyne.

Presne určené je aj poradie, v ktorom budú plávať. Sprevádzať ich bude opäť loď s rozhodcom a ich trénerom. Zuzana odhaduje, že preplávanie kanála tam aj späť im bude trvať približne 30 hodín.

Najväčší strach má z rýb, najmä v noci keď je hladina úplne čierna. Bezpečnosť je však na prvom mieste a plavkyne celý čas plávu popri sprievodnej lodi.

Teplota vody bude približne 15 – 16 stupňov.

Príprava na takýto športový výkon spočíva najmä v pravidelnom plávaní, na Bukovec chodí Zuzana 4 – 5 krát do týždňa a celý ho obopláva aj 5 – 6 krát. Svoju štafetu na kanáli La Manche začína koncom augusta.

Komentáre