Kaviareň od srdca dáva príležitosť znevýhodneným ľuďom

Na prvý pohľad kaviareň ako každá iná, no skrýva za sebou silný príbeh. V Kaviarni od srdca totiž nepracuje bežná obsluha no ľudia s rôznym znevýhodnením. Ide zväčša o rôzne formy mentálneho postihnutia, Downov syndróm či autizmus. Práve týmto ľuďom sa v kaviarničke rozhodli dať šancu a ukázať svetu, že sú rovnakými plnohodnotnými členmi spoločnosti.

Po celý čas pracujú so svojim asistentom – ten im pomáha a usmerňuje ich. Láskavo a trpezlivo. Počas našej návštevy mal službu Vladko, ktorý v kaviarni pracuje od samého začiatku už tretí rok.

Všetko čo sa týka práce čašníka ho naučili v kaviarni, skúsenosti nemal žiadne. Prácu si pochvaľuje, každý deň sa do nej teší a odísť sa rozhodne nechystá. So začlenením do kolektívu ani s prácou samotnou problém nemal.

Znevýhodnení zamestnanci majú upravenú aj pracovnú dobu. Počas dňa odrobia štyri hodiny.

Fungujú ako sociálny podnik a na mzdy im vo výške 75% prispieva Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny. Pre tých, ktorým práca v kaviarni nevyhovuje, ponúkajú aj prácu v cukrárni či dielničke, kde pod ich rukami vznikajú rôzne darčekové predmety, ktoré si zákazníci kaviarne môžu zakúpiť.

Stav majú naplnený a nových zamestnancov nateraz neprijímajú.

Komentáre