Emeritného arcibiskupa Alojza Tkáča pochovali vedľa Jozefa Tomka

Už v detstve vedel, že chce byť kňazom. Keď mu socialistický režim nepovolil verejne vykonávať kňazské povolanie, tak pracoval ako vodič električky v Dopravnom podniku mesta Košice, kde patril medzi najlepších pracovníkov. Pravidelne daroval krv a v Košiciach sa stal úplne prvým arcibiskupom metropolitom. Vo veku 89 rokov zomrel emertiný arcibiskup Alojz Tkáč.

Pohreb sa konal v Dóme sv. Alžbety, kde minulý rok pochovali aj kardinála Jozefa Tomka. Prítomní boli nielen zástupcovia náboženskej obce, samospráv, ale aj bývalý prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster. Aj jemu sa pri spomienke na arcibiskupa tlačili slzy do očí.

Alojz Tkáč sa kňazom stal vo veku 27 rokov, pápež Ján Pavol II. ho vymenoval za biskupa v jeho 55-ich rokoch. Prvým košickým arcibiskupom sa stal v roku 1995 a túto funkciu zastával dlhých 15 rokov.

Na Alojza Tkáča si mnohí spomínajú ako na optimistického a vtipného človeka. Posledné roky ho trápilo slabé zdravie. Rozlúčkový obrad trval približne dve hodiny. Pochovaný je v krypte vedľa kardinála Jozefa Tomka v Katedrále svätej Alžbety.

Komentáre