V presilovKE – Mojmír Božík

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Krátko po významnom životnom jubileu prišiel do relácie “V presilovKE” bývalý hokejový obranca Mojmír Božík. Čo ho okrem rodiska spája s Petrou Vlhovou? Ktoré legendy fínskeho hokeja začínali po jeho boku? Aj o tom bola reč v zaujímavom rozprávaní s čerstvým šesťdesiatnikom.
Na jeho jubileum nezabudli ani v HC Košice a pri tejto príležitosti mu klub daroval symbolický dres a Božík vhodil úvodné buly pred zápasom 42. kola medzi Košicami a Trenčínom.
Božík patrí k viacerým osobnostiam košického hokeja, ktoré prišli na východ z Liptovského Mikuláša. Z tohto mesta pochádza nielen plejáda výborných hokejistov, ale aj mnoho úspešných reprezentantov v iných športoch. Najväčšou športovou hviezdou Slovenska je v súčasnosti lyžiarka Petra Vlhová, z ktorej úspechov má Mojmír Božík osobitnú radosť. “S jej otcom Igorom sme boli susedia, kamarátili sme sa. Ten región je krásny, ponúka veľa možností na šport vrátane lyžovania a som rád, že to dotiahla tak ďaleko,” povedal Mojmír. Aj jeho zlákal vtedajší tajomník košického klubu Pavol Matis, čím sa stal popri Milanovi Jančuškovi, Jaromírovi Draganovi, Petrovi Veselovskom a ďalších Liptákov v košickom drese. Angažmán si vyslúžil výbornými výkonmi v mládežníckych kategóriách, v ktorých zaujal aj trénerov československých výberov. Božík trikrát štartoval na vrcholných podujatiach hráčov do 18 a 20 rokov, z MS “20” má striebornú medailu. Úspechy žal aj v mužskom hokeji, hoci “keď sme priviezli bronz z MS 1987 alebo 1990 tak sa to síce akceptovalo ako fajn úspech, ale vnímaný bol tak, že sa dalo dosiahnuť aj viac. Vtedy bol československý tím veľmi silný a pravidelne bojoval o najvyššie priečky. Aj československá liga patrila k najlepším v Európe. Švédi a Fíni sa mohli učiť. Po MS 1990 viacerých hráčov z reprezentačného tímu angažovali kluby zo severu Európy, aby im pomohli a zvýšili kvalitu,” prezradil “Mojo.” Jeho zlákal klub Jokerit Helsinki, do ktorého prišiel ako držiteľ dvoch bronzových medailí z MS a zároveň ako účastník Kanadského poháru a ZOH 1988 v Calgary. Vo fínskom klube sledoval úvod niekoľkých veľkých kariér, predovšetkým “mladého Teemu Selänneho, ktorý vtedy začínal. Ale boli tam aj iní výborní hráči Sú odtiaľ aj Esa Tikkanen, Jari Kurri a ďalší skvelí hráči,” poznamenal Božík, ktorého po hokejovej kariére zlanárila cyklistika: “Aj od lekárov som počul, že nie je dobré, ak vrcholový športovec po kariére prestane aktívne športovať. Každému odporúčajú nájsť si nejakú pravidelnú aktivitu, pretože v opačnom prípade môžu nastať nežiadúce problémy, aj zdravotné komplikácie. Ja som si zamiloval cyklistiku. Je veľa miest, na ktoré rád chodím a nielen v Košiciach a v okolí. Najkrajší kraj je Liptov, tam to mám veľmi rád, ale takisto aj v Košiciach, veď inak by som tam nezostal žiť celý život. Skoro každý deň si doprajem také dve hodiny na bicykli,” povedal Božík “V presilovKE.”

Komentáre