Deti z Luníka IX vytvorili modernú kolekciu látok

Dizajnové látky, ktoré by ste si pokojne mohli pomýliť s látkami z obchodných domov, nevytvorili módni či textilní dizajnéri. Sú výtvorom detí z LUNÍKA IX, ktoré na nich pracovali niekoľko mesiacov počas tvorivých workshopov. Tie zorganizovala nezisková organizácia ETP v spolupráci s dvoma dizajnérkami.

Práve rómsky štýl a rómska kultúra sa premieta do čoraz viac obľúbeného BOHO štýlu, ktorý reprezentuje bohémskosť a nespútanosť. Navrhnutím týchto látok chceli dizajnérky zbúrať predsudky, ktoré v spoločnosti vládnu voči rómskej estetike.

Workshopy boli o to náročnejsie, že prebiehali online cez počítač. Témami, ktorým sa deti v návrhoch venovali, boli domov a príroda a pri ich tvorbe využívali rôzne techniky. Výsledkom ich práce je približne 13 rôznych vzorov a druhov látok. Verejnosť by si ich mohla pozrieť na výstave vo Východoslovenskej galérii.

Organizácia ETP sa na LUNÍKU IX zároveň snaží zvyšovať kvalitu vzdelania, poskytujú zdravotnú osvetu obyvateľom, ktorí sa napríklad ocitli v karanténe a v nevyhnutných prípadoch zabezpečeujú aj humanitárnu pomoc.

Komentáre