V Botanickej záhrade UPJŠ to už hýri farbami

Zatiaľ čo vonku by sme momentálne rozkvitnuté rastliny hľadali len márne, v skleníkoch Botanickej záhrady UPJŠ o ne núdzu nemajú. Niet divu aj keď je exteriérová teplota tesne pod bodom mrazu, v najväčšom skleníku, kde sú tropické rastliny, je príjemných 17 stupňov.

Okrem citrusov, na ktorých už vidno prvé plody ako pomaranče, citróny či pomelo, sa k životu prebúdza aj takzvaný mišplovec japonský pôvodom z východnej ázie.

Jeho plody sú veľmi šťavnaté a chutné, z časti pripomínajú nám viac známe marhule. Okrem toho v skleníku už kvitnú napríklad aj trpasličie banány. Veľkou pýchou botanickej záhrady sú aj orchidey. Tie pestujú v samostatnom skleníku pri teplote 18 -24 stupňov. Kedysi vzácne rastliny sú dnes už cenovo dostupné a bez problémov si ich vypestujete aj doma.

Vedeli ste napríklad, že tieto kvety rastú prirodzene pod uhlom 45 stupňov ale až naležato? Do zvislého stavu, tak ako ich kupujeme v obchode, sa dostávajú až tesne pred ich uvedením na trh. Zaujímavosťou je takiež orchidea Vanda – tá totiž k svojmu životu vôbec nepotrebuje pôdu či substrát, sú pre ňu až nežiadúce. Vypestovať túto rastlinu je však už omnoho zložitejšie. Nádherné orchidey si každý rok môžu ľudia obzrieť na tradičnej výstave. Pre pandémiu je však tento rok je organizácia zatiaľ otázna.

Komentáre