V Dóme sv. Alžbety už stoja infotabule pre nevidiacich

0

Dóm svätej Alžbety či Urbanovu vežu môžu odteraz lepšie spoznať aj slabozrakí či nevidiaci ľudia a to vďaka unikátnym infotabuliam s QR kódmi, ktoré im po načítaní prezradia zaujímavosti o 12ich dôležitých pamiatkach v Dóme.

Novinku si vyskúšal pán Podolínsky, ktorý je zrakovo postihnutý a ktorý je inštruktorom IT technológií pre nevidiciach. Na projekte, ktorý realizuje združenie Feman v spolupráci s farnosťou sv. Alžbety, spolupracoval aj on sám aby boli infotabule čo najviac prispôsobené potrebám zrakovo postihnutých.

Po celom Dóme je rozmiestnených 12 infotabúľ, ktoré majú nevidiacich previesť pútnickou trasou. Každá je vo veľkosti A4ky, obsahuje QR kód, krátky popis pamiatky v slovenskom ma anglickom jazyku a taktiež stručný popis v Braillovom písme.

Unikátny projekt sa podarilo zrealizovať aj vďaka finančnému príspevku Ministerstva kultúry. Umiestnenie QR kódov na infotabuliach nie je náhodné.

Ako tvrdí pán Podolinský, QR kódy si vie predstaviť vo viacerých sférach, kde by vedeli nevidiacim uľahčiť život.

Rovnako by QR kódy uvítal napríklad aj na tovaroch, kde by popisovali ich zloženie. Infotabule s QR kódmi v Dóme sv. Alžbety a Urbanovej veži sú unikátnym projektom, ktorý v žiadnom inom kostole či katedrále na Slovensku nenájdete.

Komentáre