Obchodné centrá certifikáty nekontrolujú, maloobchodníci môžu

Modré certifikáty s negatívnym výsledkom testu sa pre väčšinu ľudí stali vstupenkou do viac-menej bežného života. Pre obyvateľov s certifikátom platí výnimka zo zákazu vychádzania. Navštevovať tak už môžu obchody či rôzne prevádzky, do ktorých počas lockdownu ísť nemohli. Takisto svoje brány od tohto týždňa otvorili aj obchody, ktoré boli počas uplynulého týždňa zatvorené. Ľudia sú však podľa obchodníkov stále opatrní.

V centrách zostávajú zatvorené niektoré kaviarne a food courty ponúkajú len jedlo so sebou. Obchodné reťazce kontrolu certifikátov pri vstupe nerobia. Keďže sa v nich nachádajú potraviny, drogérie či lekárne, prísť sem môžu aj ľudia, ktorí sa cez víkend testovať neboli, ak je to najbližšie miesto od ich bydliska.

V maloobchodných prevádzkach kontroly byť môžu. Tu sa už ale obchodníci skôr spoliehajú na zodpovednosť samotných návštevníkov.

Obchodníci to majú v tomto období zložité. V salónoch zostávajú na vešiakoch visieť spoločenské i svadobné šaty, ktoré v aktuálnej dobe nenachádzajú svoje využitie.

V jednom košickom kníhkupectve sa rozhodli počas lockdownu zaviesť online objednávky, ktoré zákazníkom doručia na bicykli samotní kníhkupcovia.

Obchodníci robia čo môžu. Prioritou pre nich zostáva nedostať sa do strát. Viac sa dozviete v reportáži.

Komentáre