Študentský týždeň duševného zdravia pripomína potrebu starostlivosti o našu dušu

Každých 40 sekúnd niekto na svete spácha samovraždu. A aj toto je dôvod, prečo by sme svoje duševné zdravie nemali v žiadnom prípade zanedbávať.

„Na tých ľuďoch to nie je vidieť tak, ako keď je niekto chorý a vidia to na ňom ostatní. Toto nie je vidieť a ten človek sa naozaj trápi vo veľa prípadoch sám, preto je dôležité sa tomu venovať, hovoriť o tom. Aby sa ľudia nebáli povedať, že cítim sa zle a neviem napríklad spať alebo o iných prejavoch, ktoré nie je vidieť. Aby sa o tom nebáli hovoriť, aby sa nebáli navštíviť psychológa,“ vysvetlila prezidentka Slovenskej asociácie študentov a absolventov psychológie Bibiána Jozefiaková. „Už viaceré analýzy a mnohé z nich boli už aj na Slovensku urobené hovorili práve o tom, aký dopad má duševné zdravie na našu ekonomiku. Koľko ľudí kvôli tomu vypadne z práce alebo nie sú takí produktívni ako by mohli byť,“ dopĺňa Matej Bílik zo Študentskej rady vysokých škôl.

Témy súvisiace s duševným zdravím budú rozoberať odborníci aj v rámci Študentského týždňa zdravia. Podujatie bude online, zapojiť sa tak môžete aj vy.

Počet prípadov chorôb duševného zdravia rastie v podstate v každej krajine. Obzvlášť v dobe, keď na našu psychiku vplýva aj pandémia koronavírusu. Podľa OSN je nevyhnutné takzvané univerzálne zdravotné pokrytie – a to teda prístup ľudí k službám duševnej starostlivosti kedykoľvek to potrebujú a to bez výrazného finančného zaťaženia.

Komentáre