Biela noc tento rok nebola, no umenie priniesla aspoň symbolicky

Aj keď Biela noc tento rok v Košiciach ani v Bratislave kvôli aktuálnej situácii nebola, organizátori sa predsa len rozhodli priniesť umenie do verejného priestoru aspoň symbolicky.

„Vzniknú také intímnejšie projekty, ale stále ten symbol svetla je prítomný,“ uviedla riaditeľka festivalu Biela noc Zuzana Pacáková.

Svetlo bolo výrazným prvkom aj umeleckého diela, ktoré doslova volá o pomoc. Umiestnené bolo netradične v historickej električke, ktorá premávala počas piatkového večera v centre mesta.

„SOS kultúra by mala v prvom rade vyjadriť solidaritu kultúrnemu odvetviu alebo celkovo kultúre našej krajiny. V podstate takto poukážeme na to, že kultúra ako jedno z mnohých odvetví trpí v dôsledku koronavírusu,“ vysvetlila umelkyňa Alena Šoltésová. „Električka sa nám zdala super, pretože je to objekt, ktorý cestuje po celom meste, vie veľa ľudí v rámci mesta zaujať,“ doplnil Róbert Slimák, umelec.

Svetlo bude prítomné aj v Kasárňach/Kulturparku. Mladý umelec Juraj Horňák si tam pripravil interaktívnu výstavu, ktorú môžete vyskúšať aj vy a to ešte v sobotu a v nedeľu od štvrtej do ôsmej večer.

„Pripravil si takú veľmi hravú kamienkovú kresbu do priestoru, kde si návštevníci budú môcť vytvoriť rôzne odkazy,“ uviedla Pacáková. „Väčšinou ľudia majú zážitok z umenia taký, že prídu, pozrú sa a odídu. Podľa mňa je dôležité, aby sa ľudia zapojili do toho a stali sa súčasťou tohto diela a je veľmi zaujímavé sledovať, čo ľudia kreslia,“ vysvetlil umelec Juraj Horňák.

Biela noc je medzinárodný projekt, ktorého cieľom je priblížiť širokej verejnosti súčasné formy umenia vo verejnom priestore.

Komentáre

TelKE

Prinášame vám aktuálne informácie z mesta Košice. Sme mestský informačný kanál. Sme TelKE

Najnovšie príspevky

Sleduj nás aj ja Facebooku