Petíciu za dekriminalizáciu marihuany už podpísalo viac ako 20 000 ľudí

Približne pred dvomi týždňami preleta Slovenskom správa o mladíkovi z Košíc, ktorému pri razii v pivárni našli 8 gramov marihuany. 26 ročný Róbert sa prechovávania dopustil v čase plynutia podmienky a tak dostal 12 a pol ročný trest. Okolo prípadu sa spustila rozsiahla diskusia či je výška trestu primeraná, na základe čoho vznikla aj petícia za dekriminalizáciu marihuany.

Jeden zo zakladateľov petície, ktorá ma aktuálne viac ako 20 000 podpisov, je Ján Gálik, ktorý je zároveň aj Róbertov kamarát. 12 ročný trest sa mu zdá za takýto skutok neadekvátny.

Tresty za prechovávania marihuany sú na Slovensku jedny z najprísnejších spomedzi štátov Európskej únie.

Najnižšie sadzby sa pri tomto trestnom čine začínajú pri 0-3 rokoch a to za prechovávanie pol gramu marihuany. Za 8 gramov hrozí trest vo výške 10- 15 rokov. Róbert sa navyše zločinu dopustil v čase plynutia podmienky.

Tvrdé tresty za marihuanu navyše ohrozujú budúcnosť mladých ľudí, pre ktorých je po niekoľkých rokoch strávených vo väzení ťažké zaradiť sa späť do spoločnosti. Petície za dekriminalizáciu tejto látky sa však objavili už aj v minulosti, žiadna z nich však doteraz nepriniesla výsledok.

Komentáre

TelKE

Prinášame vám aktuálne informácie z mesta Košice. Sme mestský informačný kanál. Sme TelKE

Najnovšie príspevky

Sleduj nás aj ja Facebooku