Oživujú staré a nepotrebné bicykle, pomôcť môžete aj vy

Európsky týždeň mobility v Košiciach je tento rok aj v znamení skladania nových bicyklov z nepotrebných cyklodielov. To si pod patronát zobralo občianske združenie okolo a Cyklokoalícia Košice.

„Celá akcia spočíva v tom, aby sme dokázali poskytnúť bicykle ľuďom, ktorí ich najviac potrebujú. To znamená, že ľudia, ktorí si nemôžu dovoliť bicykel. Tak sa snažíme od druhých ľudí, ktorí ho majú nazvyš, nepotrebný v garáži zapadnutý, my ho zrenovujeme, dáme do bezpečného a funkčného stavu a snažíme sa ich odovzdať ľuďom,“ vysvetlil pointu projektu Adrián Chreň z Cyklokoalície Košice.

Minulý rok sa im takto podarilo postaviť desať bicyklov. A ako inak, teraz chcú číslo znovuoživených bicyklov zvýšiť.

„Tie bicykle potom skladajú buď dobrovoľníci z našich skupín a z našich radov z OZ okolo alebo z Cyklokoalície Košice a taktiež potom prizvané cykloshopy, ktoré sa zaviazali, že sa zúčastnia a budú tie bicykle skladať,“ doplnil Juraj Senič z OZ okolo.

Ak doma máte nepotrebný starý bicykel či rôzne cyklosúčiastky, priniesť ich môžete ideálen do nedele do Tabačky. Okrem skladania bicyklov je pre Košičanov pripravený aj iný sprievodný program napríklad v podobe kvízu či prednášok.

„Veľmi radi by sme rozhýbali Košice, či už v pešej alebo cyklistickej doprave. Snažíme sa vytiahnuť tých ľudí z áut, aby využili alternatívy v doprave, ktoré naozaj existujú a myslíme si, že výlety do 5 kilometrov od Košíc sú na bicykli veľmi ľahko zvládnuteľné. A práve bicykel by mohol byť náhrada za automobilovú dopravu v našom meste,“ povedal Adrián Chreň.

Podrobný program celého týždňa a všetky informácie nájdete na facebooku – stačí zadať „Cyklodobro 2020“.

Komentáre