Žiaci nastúpia v septembri do zrekonštruovaných škôl

Štyri milióny eur – presne toľko investuje mesto Košice tento rok do škôl a školských zariadení, v ktorých je naplánovaných spolu 91 investičných akcií. V jednom z najhorších stavov bola základná škola na Jenisejskej ulici, ktorá už má svoju rekonštrukciu za sebou.

„Riešili sa v prvom rade prízemia, to podlažie, ktoré je tu v mestskej časti je nestabilné, prepadlo sa a vlastne tie triedy boli naozaj rozbité, priečky už boli na vypadnutie,“ odôvodňuje nutnosť rekonštrukcie primátor mesta Košice Jaroslav Polaček.

„Táto škola bola na podloží, ktoré pracovalo, boli tu minimálne základy a všetko čo bolo v zemi, rúry potrubia viseli vo vzduchu, tým pádom sa zalamovali, tiekla voda do zeme, čiže tu nebol žiadny pravý uhol,“ povedal bývalý riaditeľ školy a v súčasnosti predseda Komisie pre vzdelávanie Róbert Schwarcz.

„Už sme mali opakované sťažnosti od rodičov aj od učiteľov. Skrátka tie steny boli v hroznom stave a okná sme mali prichytené skrutkami, aby nevypadli na deti,“ dodáva súčasná riaditeľka školy na Jenisejskej ulici Zdenka Figurová.

„Jednak problém bol v statike budovy a samozrejme klasická prirodzená amortizácia priestorov, keďže škola čoskoro oslávi 45 rokov, čiže prirodzený zub času nahlodá priestory, ktoré si vyžadovali rekonštrukciu,“ povedala starostka MČ Košice – Nad jazerom Lenka Kovačevičová.

Konkrétne sa do tejto školy investovalo 300 tisíc eur a rekonštrukcia trvala od polovice mája. Kompletne dokončená by mala byť maximálne do 15. septembra, no dokončovacie práce vyučovací proces nenarušia.

Komentáre