Chcú obmedziť vstup súkromníkov do vodárenskej spoločnosti

Zabrániť skupovaniu vodárenských akcií súkromníkmi, aby mali nad vodárňami kontrolu doterajší akcionári, teda mestá a obce – to bolo cieľom pracovného stretnutia, ktoré inicioval primátor mesta Košice Jaroslav Polaček. Stať sa tak má zmenou stanov vodárenskej spoločnosti.

„Chceme urobiť všetko pre to, aby sme nedopustili, aby sa medzi rodinu akcionárov dostávali tretie subjekty, na ktoré by v zmysle obchodného zákonníka už následne neplatili tvrdé a prísne pravidlá a mohli by v budúcnosti začať priamo alebo aj nepriamo skupovať akcie a tým ovládať vodu tu, na východnom Slovensku,“ povedal primátor mesta Košice Jaroslav Polaček. Doplnil ho poslanec NR SR Milan Potocký: „Objavili sa aktivity niektorých obcí predávať svoje akcie súkromným investorom. Aj my, poslanci Národnej rady, to vnímame ako možné riziko budúcej privatizácie. Sme presvedčení, že najlepšie verejný záujem ochránia len mestá a obce, ktoré sú terajšími akcionármi vodárenskej spoločnosti.“

„Ale zasa nemôžeme uprieť právo akcionárom na predaj akcií, keď raz nechcú tie akcie, tak čo s nimi majú robiť. Takže sa ich rozhodli predať, a pokiaľ viem, dokonca to obec Čerhov robila verejným obstarávaním,“ vyjadril sa generálny riaditeľ a predseda predstavenstva VVS Stanislav Hreha.

„Máme vybratého záujemcu o akcie a snažíme sa ich predať – aby sme zarobili peniaze,“ povedal starosta Čerhova Jaroslav Bajužik.

O tom, či akcionári schvália nové stanovy, ktoré by obmedzili prevoditeľnosť akcií na iné osoby ako súčasných akcionárov, sa rozhodne na mimoriadnom valnom zhromaždení 2. septembra.

„Náš legislatívny systém, nie je možné v stanovách zakázať predaj akcií tretím osobám,“ argumentuje Hreha. „Z pozície poslancov NR SR intenzívne rokujeme o možnej legislatívnej úprave a zmene, aby vodárenské spoločnosti, ktorých akcionármi sú mestá a obce nemohli tieto akcie predávať súkromným investorom,“ povedal Potocký. „Aby sme mali my, starostovia a primátori reálny vplyv na kontrolu nad vodou, nad investíciami do nášho regiónu, aby voda bola dostupná pre všetkých,“ uzavrel primátor metropoly východu Polaček.

Komentáre