Deti v lete nezaháľajú, odštartovala Univerzita bez hraníc

Simulovaný súdny proces, problematika obezity, kozmické právo či chémia v kuchyni – to všetko zažijú žiaci Univerzity bez hraníc, ktorú organizuje Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach už po desiaty raz.

„Na konci tábora by som mala mať aspoň približný odhad, čo sa mi najviac páčilo a že možno ma to usmerní v živote, kadiaľ sa poberiem,“ povedala nám Rivka, jedna zo študentiek. Práve budúci výber školy ocenili viacerí študenti, ktorí sa tejto Univerzity bez hraníc zúčastnili.

„Cieľom je rozšíriť obzory detí, ukázať im akademické prostredie, ako to tu funguje, čo ich čaká v budúcnosti. Aj dnes sme sa ich pýtali, či v budúcnosti plánujú nastúpiť na vysokú školu. Hneď sa nám ozvali lekári, právnici, čiže také najpopulárnejšie povolania,“ vysvetlil hovorca UPJŠ v Košiciach Tomáš Zavatčan.

Univerzita v lete však nie je len o teórii, ale aj o praxi. Deti sa zapájajú do výučby a osvojujú si nové vedomosti. Napríklad simuláciou volieb.

„Počas ktorých si študenti zvolia svojho starostu a následne zistia, aká zodpovednosť je s tým spojená so samotnou funkciou starostu. Dôležité je to z toho dôvodu, že žijú v meste a to má veľmi veľa kompetencií a dôležité je, aby boli zvládané efektívne a v prospech občanov. A to vlastne chceme študentov tu ukázať,“ vysvetlil Ondrej Mitaľ z Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach.

Tento rok sa Univerzity bez hraníc zúčastnilo 36 žiakov a sprevádzaná je aj prísnymi bezpečnostnými opatreniami.

Komentáre