Budú Košice vykurované geotermálnou vodou?

Niekde v týchto miestach pod nami sa nachádzajú obrovské zásoby horúcej vody. Košický kraj má totiž významný potenciál geotermálnej energie. Budú ňou raz Košice vykurované?

„Chceme naozaj teplú vodu do Košíc doniesť, chceme naozaj využiť to bohatstvo, ktoré v okolí máme, chceme byť moderní, chceme byť zelení, chceme byť ekologickí,“ vysvetľuje primátor mesta Košice Jaroslav Polaček.

„Ja som vôbec nevedel, že Košice môžu využívať horúcu vodu, ktorá je pár kilometrov odtiaľto, ktorej je dostatok. Ono to nejak väzí, čiže to je to, čo budem musieť najbližšie zistiť. Väzí to na spolupráci medzi TEKOm a SPP. Obidve spoločnosti patria pod Ministerstvo hospodárstvo, čiže to je oblasť, v ktorej viem a budem rád k dispozícii,“ povedal minister hospodárstva SR Richard Sulík.

Ešte v rokoch 1998 a 1999 boli medzi obcami Ďurkov, Bidovce, Svinica a Olšovany navŕtané tri prieskumné vrty, ktorých teplota dosahuje 136 stupňov. Voda z nich by sa dala využiť nielen na vykurovanie domácností, ale aj priemyselných podnikov či pestovanie zeleniny či chov rýb.

Zároveň však platí, že by išlo o finančne náročný projekt, na ktorom by sa okrem štátnych a mestských zdrojov mali podieľať aj súkromné zdroje. Ukáže až čas, či a najmä kedy budú Košice vytápané práve touto horúcou vodou.

Komentáre

TelKE

Prinášame vám aktuálne informácie z mesta Košice. Sme mestský informačný kanál. Sme TelKE

Najnovšie príspevky

Sleduj nás aj ja Facebooku