Aký je osud zrekultivovanej skládky odpadu v Myslave?

Na Slovensku sa nachádza 111 legálnych skládok. Jedna z nich sa nachádza v košickej mestskej časti Myslava, ktorá je už niekoľko rokov rekultivovaná. Je špecifická tým, že v jej okolí žije najviac obyvateľov – až 3700.

„Od 60. rokov minulého storočia sa tu začal vyvážať komunálny odpad. Doposiaľ čo tu boli urobené prieskumy, tak sa nepreukázalo, že by sa jednalo ozaj o nejaký nebezpečný odpad,“ povedal odborník na geológiu Ladislav Tomec.

„Máme za obrovské milióny, za viac ako 10 miliónov eur, zrekultivovaná skládku, máme za sebou naozaj kus roboty, ale ak chceme Košičanom tento priestor odovzdať, musíme sa začať zaoberať tým, ako ho využijeme, ako zmeníme územný plán,“ vysvetlil primátor mesta Košice Jaroslav Polaček.

„V rámci pripravovaného nového územného plánu sa už uvažuje o tomto území ako o nejakej rekultivovanej zeleni, čiže už samotná skládka nemá ododstatnenie,“ doplnil Martin Richnavský z Útvaru hlavného architekta mesta Košice.

Skládka musí byť ešte 20 až 25 rokov monitorovaná – sleduje sa voda alebo napríklad aj plyn, ktorý sa v nej tvorí. Mesačné náklady mesta napríklad na stráženie oblasti či prenájom priestorov sú takmer sto tisíc eur.

V najbližšom čase by sa mali stretnúť zástupcovia mesta s okresným úradom či inšpekciou životného prostredia a riešiť by mali práve osud tejto oblasti.

Komentáre

TelKE

Prinášame vám aktuálne informácie z mesta Košice. Sme mestský informačný kanál. Sme TelKE

Najnovšie príspevky

Sleduj nás aj ja Facebooku