Na Luníku IX pôjde k zemi ďalšia bytovka

Mesto zbúra ďalšiu bytovku na neslávne známom sídlisku Luník IX. Kedysi sa v budove nachádzalo 30 bytov, teraz je z nej nebezpečná ruina.

„Statické posudky a všetko ukázalo, že túto bytovku nevieme zachrániť i napriek tomu, že som sa niekoľko mesiacov snažil urobiť všetko pre to, aby sme ju radšej zrevitalizovali,“ povedal primátor mesta Košice Jaroslav Polaček.

„Búrať sa bude za pomoci pásového rýpadla s demolačným ramenom a hydraulickými kliešťami. Časovo predpokladáme desať dní,“ vysvetlil Jerguš Hvizdoš zo spoločnosti, ktorá bytovku zbúra. „Samotná búracia časť stojí okolo 95 tisíc euro,“ povedal primátor Polaček.

Z búrania by malo vzniknúť až 4200 ton sutiny.

„Najťažším prvkom je zabezpečiť, aby tu nevstupovali do staveniska cudzie osoby. Samotné búranie nie je problém,“ dovysvetlil Hvizdoš.

Na mieste zbúranej bytovky by mali v budúcnosti vzniknúť nové domy, ktoré si postavia obyvatelia sami. Splniť však budú musieť určité podmienky. Tie spočívajú v tom, že rodina si musí rok odkladať minimálne 50 eur mesačne, aby ukázali, že si rok dokážu peniaze odkladať a nevyberať ich. Následne budú mať nárok na mikropôžičku, z ktorej môžu stavať.

Komentáre