Ako to vyzeralo v prvý deň otvárania obchodných centier?

S kamerou sme sa do obchodných centier vybrali po 15tej hodine . Etrémne návaly ľudí sa v nich nekonali.

,, Pripravili sme sa na to v zmysle, že sme čistili všetky plochy a čistíme denne, na pravidelnej báze v nejakých hodinových intervaloch. Vykonáva sa pravidelná dezinfekcia rizikových plôch.“ prezrádza riaditeľka OC Aupark Košice, Ľubica Bobáková.

,, Zaviedli sme jednosmernú prevádzku vrámci centra. Snažíme sa návštevníkov prinútiť k tomu aby sa držali na pravej strane, aby nedochádzalo k zbytočnému kontaktu. Odstránili sme elektronické sušiče rúk z toaliet a nahradili sme ich papierovými utierkami.“ vysvetľuje riaditeľ OC Galéria, Martin Paľko.

Aj na nákupné centrá sa naďalej vzťahujú prísne opatrenia. Jedným z nich je, že na pätnástich metroch štvorcových maloobchodnej prevádzky sa môže nachádzať len jeden človek. Regulácie počtu osôb sa však nevzťahujú na obchodné centrum ako také. Napríklad obchodné centrum OPTIMA sa rozkladá na ploche 50 000 metrov štvorcových – v jednom čase sa tam teda môže nachádzať 3000 zákazníkov. Podľa slov riaditeľa centra Petra Šimkanina nepredpokladajú, že túto hranicu prekročia. Na počet ľudí dohliadajú aj v OC Galéria.

,,Celkovú návštevnosť centra samozrejme monitorujeme. Na každom vstupe máme počítadlá zákazníkov.“ dopĺňa riaditeľ OC Galéria.

Aj keď obchodné centrá boli otvorené aj počas pandémie, väčšina prevázdok v nich zostala zatvorená. Na znovuotvorenie a prípravu mali len dva dni. Niektorí, najmä z oblasti gastra, otvoria až neskôr.

,,Ohlásili nám, že otvoria s oneskorením 1- dňovým či 2- dňovým, niektorí otvoria až budúci týždeň.“ opisuje situáciu v OC Aupark Košice jeho riaditeľka.

Zatvorené na teraz zostávajú aj detské kútiky či kiná.

,,Zatvorené ostáva aj fitness štúdio, ktoré svoju činnosť presunulo do exteriéru.“ uzatvára riaditeľ OC Galéria.

Na otázku akým spôsobom pomôžu prevádzkam, ktoré museli byť viac ako dva mesiace zatvorené, majú všetky tri väčšie košické obchodné centrá rovnakú odpoveď. Počkajú na oficiálne vyjadrenie a návrh pomoci od štátu a podľa toho budú vo vzťahu k nájomcom ďalej postupovať.

Komentáre