Vonkajší areál botanickej záhrady je aj naďalej otvorený

Aj botanická záhrada otvorila svoje brány pre verejnosť už začiatkom mája. Prístupná je však len vonkajšia expozícia, no o nič neprídete. Aj vonku na vás totiž čakajú zaujímavé rastliny.

„Návštevníci sa môžu pohybovať v celom areáli okrem vnútrajška budovy a skleníkov. V dolnej časti areálu musia mať návštevníci rúška, musia prísť zdraví, nemôžu mať respiračné ochorenia,“ vysvetlil riaditeľ Botanickej záhrady Pavol Mártonfi.

„Pre návštevníkov budú v najbližších dňoch veľmi zaujímavé novorozkvitajúce popínavé ruže, sortiment 22 odrôd od anglického šľachtiteľa a k tým významnejším ešte spomeňme kvitnúce prvosienky aj exotického pôvodu, napríklad primula japonica,“ povedal vedúci oddelenia dekoratívnej flóry Robert Gregorek.

Vo vonkajších priestoroch si môžete pozrieť aj novozrekonštruované jazierka v dolnej časti záhrady.
„Aktuálne vlani sa udiala rekonštrukcia týchto jazierok a momentálne majú kapacitu, že v nich môžu prezimovať ryby a začala sa tvoriť expozícia vodných a močiarnych rastlín,“ uviedol Mártonfi. „Určite sú zaujímavé surtimenty papradí, práve na takých umelých vlhkých biotopoch, kde je až úžasné, že v mestskom vysušenom prostredí také druhy rastlín vedia existovať, ak dostanú istú technickú oporu,“ vysvetlil Gregorek. V dohľadnej dobe si budete môcť vychutnať aj kvitnutie lekien.

Botanická záhrada bola zatvorená od vypuknutia pandémie ešte v marci a svoje brány otvorila 6. mája. Od vtedy cez jej brány prešlo viac ako 350 návštevníkov.

Komentáre