Aj vrátené knihy z knižníc pôjdu do karantény

Po dvoch mesiacoch otvorila svoje brány pre čitateľov aj Knižnica pre mládež mesta Košice. Rátať však musíte s prísnymi bezpečnostnými opatreniami. Je to prvá otvorená knižnica v Košiciach, ktorá otvorila nateraz len najväčšie pobočky – Litpark v Kulturparku a pobočku na Humenskej.

„Rozhodli sme sa neotvárať naraz všetky pobočky, pretože ich máme 20. Päť síce mimoškolských, ktoré by sme mohli otvoriť už tento pondelok, ale rozhodli sme sa nastaviť si celý systém, lebo všetko sa zmenilo,“ povedala na úvod riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice Kamila Prextová. „Vzhľadom na tú situáciu sme museli oddeliť výpožičky a taktiež vracanie kníh, a to kvôli tomu, aby nedošlo ku kontaminácii kníh,“ vysvetlil Ján Šimko z útvaru knižnično informačných služieb Knižnice pre mládež mesta Košice.

Knižnica má v súčasnosti 12 000 vypožičaných kníh a v prvý deň po otvorení sa jej vrátilo vyše 400. Vrátiť ich môžete aj do biblioboxu. Každá jedna z nich musí ísť po vrátení do sedemdennej karantény. „Tých kníh bude veľa, musíme ich uskladňovať. Je s tým veľa práce, aj manuálnej práce,“ vysvetlila riaditeľka.

Ak ste mali zapožičané knihy a nestihli ste ich vrátiť, nemusíte sa báť. Knižnica vyhlásila takzvaný generálny pardon. „Generálny pardon znamená, že všetky upomienky, ktoré nabehli do daného času čitateľom sú odpustené. To znamená, že nebojte sa, príďte k nám, vracajte nám knihy,“ hovorí Prextová.

Tie si aj naďalej môžete požičať a to prostredníctvom online katalógu knižnice, mailom, prípadne telefonicky. Postupne by sa mali otvoriť aj ďalšie pobočky knižnice.
„V druhej fáze otvoríme aj ďalšie pracoviská, ktorú si mimoškolské,“ povedal Šimko. Doplnila ho riaditeľka Kamila Prextová, ktorá uviedla, že ďalšie pobočky sa budú snažiť otvoriť v čo najkratšej dobe. „Tak, ako sme nevedeli, kedy začneme a začali sme dá sa povedať zo dňa na deň, tak nevieme, ani dokedy tento stav potrvá. Dúfajme, že to bude čo najkratšie, pretože kontakt s tou knihou mnohým čitateľom chýba,“ uzavrel vedúci knižnično informačných služieb Knižnice pre mládež mesta Košice Ján Šimko.

Komentáre

TelKE

Prinášame vám aktuálne informácie z mesta Košice. Sme mestský informačný kanál. Sme TelKE

Najnovšie príspevky

Sleduj nás aj ja Facebooku