Mesto chce letným terasám odpustiť poplatky

Mnohí prevádzkovatelia reštaurácií či podnikov sprístupnili svoje letné terasy verejnosti už včera. Dnes sa od vedenia mesta dozvedeli pozitívnu správu, ktorá by im mala uľahčiť fungovanie v čase koronakrízy a po nej.

,,Poplatky na týchto terasách, nielen na Hlavnej ulici, ale v celom meste, budú do konca roka nulové. Samozrejme po splnení všetkých podmienok, ktoré s uzavretím verejného priestranstva platia.´´ vysvetľuje primátor Košíc Jaroslav Polaček.

Mesto chce týmto krokom podporiť najmä všetkých podnikateľov, ktorých zasiahla koronakríza a museli mať svoje prevádzky zatvorené.

,,Je nám jasné, že drvivá väčšina týchto podnikateľov sú v prenajatých priestoroch a potrebujú tvoriť zisk na to aby mohli zaplatiť svoje náklady, či už na nájom alebo na ľudí, s ktorými pracujú.´´ dopĺňa.

Práve odpustenie nájmu za verejné priestranstvo, na ktorých sa terasy nachádzajú by im v tomto malo aspoň čiastočne pomôcť. Poplatky za výrub tejto dane sú približne v hodnote 220 000 eur.

,,A to je príspevok mesta k týmto službám.´´ hovorí primátor.

Aj na letných terasách naďalej platia prísne hygienické opatrenia – pri stole môžu sedieť len dvaja ľudia alebo rodiny a vzdialenosť medzi rohmi stolov musí byť dva metre. To znamená, že na terase tak bude menej zákazníkov ako za normálnych okolností a tým pádom aj menšie tržby.

,,Na jednej strane nás to veľmi potešilo, že primátor zareagoval tak ako sme ho vyzývali v našej žiadosti z listu zo včera a že sa pridal k ostatným mestám v Európe a na svete.´´ povedal spolumajiteľ reštaurácie na Hlavnej ulici, Peter Škripko.

Zmenu všeobecne záväzného nariadenia, ktoré sa týka poplatku na zabratie verejného priestoru pre terasy , predloží primátor mestskému zastupiteľstvu 28. mája.

Komentáre

TelKE

Prinášame vám aktuálne informácie z mesta Košice. Sme mestský informačný kanál. Sme TelKE

Najnovšie príspevky

Sleduj nás aj ja Facebooku