Po takmer dvoch mesiacoch opäť otvorili košickú ZOO

Prvým návštevníkom košickej ZOO sa po vynútenej uzávere záhrady kvôli koronavírusu stal malý Ivko, ktorý prešiel bránou zoologickej záhrady tesne po jej otvorení ráno o deviatej.

„Chcem vidieť nové zvieratká, lebo keď sme tu raz boli, tak sme nevideli úplne všetky,“ povedal nám na kameru prvý návštevník po „nútenej pauze“ malý Ivko. „Je to po 55 dňoch, na toto otvorenie sme čakali, pretože zoologická záhrada bez ľudí je dosť niečo nepríjemné,“ uviedla Eva Malešová, vedúca oddelenia vzdelávania a marketingu.

„Určite nás to potešilo, že je taká možnosť prísť tu. Ale ide hlavne o to, aby boli ľudia zodpovední a dávali pozor nielen na seba ale aj na svoje rodiny,“ povedala nám jedna z prvých návštevníčok.

Košickú ZOO môžete navštíviť denne od 9 do 19 hodiny, no dodržiavať musíte prísne bezpečnostné opatrenia.

„Prístupný je celý areál. Zatvorenú sú naše dva pavilóny – exotárium a minivivárium. Sú to priestory, kde nie sme schopní zabezpečiť vzdialenosť, ktorú očakávame,“ dodala Malešová. Aj pohyb po ZOO má svoje pravidlá – návštevníci sa môžu pohybovať len v jednom smere. Vodidlom pre nich sú biele šípky vedúce návštevníckou trasou. „Chceme docieliť to, aby návštevníci chodili v jednom smere a jedným smerom odchádzali. Dočasne využijeme služobný vchod ako východ pre návštevníkov,“ vysvetlila Malešová.

Povinnosťou je aj nosenie rúšok a častá dezinfekcia rúk. Návštevníci sa okrem prechádzky popri zvieratách môžu po zime tešiť aj na nové prírastky. „Medzi také najzaujímavejšie alebo ktoré sa nám podarilo po dlhej dobe odchovať alebo vôbec po prvýkrát patrí mláďa byvola vodného. To sa narodilo historicky prvýkrát v košickej ZOO. Ďalej je to mladý samček ťavy dvojhrbej či štyri mláďatá praoviec hrivnatých,“ vymenoval nové prírastky zoológ Patrik Pastorek.

Komentáre