Košický kraj bude mať vlastné hmotné rezervy

Košickí krajskí poslanci vo štvrtok schválili zmenu doterajšej obchodnej spoločnosti ORID na Hmotné rezervy Košického samosprávneho kraja, s. r. o.
Táto zmena obchodnej činnosti firmy by mala prispieť k tomu aby vedela poskytovať ochranné pomôcky lekárom aj obyvateľom kraja.

,,Chceme rozšíriť tú ponuku, ktorá momentálne je na trhu, čo sa týka dostupnosti ochranných pomôcok. Hlavne rúšok a respirátorov.´´ povedal predseda KSK Rastislav Trnka.

Menšie nemocnice tak budú môcť od tejto firmy nakupovať napríklad respirátory a to za približne takú istú hodnotu nákupnej ceny.

,,Čo sa týka obyvateľov – tam ide o zvýšenie dostupnosti rôznych typov rúšok. To chceme zabezpečiť prostredníctvom rúškomatov.´´ vysvetľuje Trnka.

Kraj ich má zatiaľ k dispozícii šesť. Rozmiestnené budú do predajní potravín v celom kraji. Iniciatíva pre vznik firmy Hmotné rezervy Košického samosprávneho kraja vyvstala aj z nespokojnosti kraja s pomocou od štátu.

,,Vrámci Košického kraja je potreba na dva týždne 3,2 milióna kusov rôznych ochranných pomôcok pre všetky ambulancie. To nehovorím ešte o nemocniciach. Doteraz, za dva mesiace, nám od štátu prišlo ani nie pol milióna týchto ochranných pomôcok.´´ dopĺňa.

Podľa Rastislava Trnku takýto krok na vytvorenie vlastných krajských hmotných rezerv, podnikol spomedzi všetkých krajov len ten košický.

,,Komunikujem aj s ostatnými županmi. Zatiaľ neviem o tom, že by niekto pristúpil ku takémuto kroku.´´ uzatvára Trnka.

Spoločnosť ORID, s.r.o., ktorej jediným spoločníkom je KSK, bola dosiaľ tzv. spiacou firmou, to znamená, že nevykonávala žiadnu činnosť a nemala žiadnych zamestnancov. Konateľkou Hmotných rezerv KSK bude Jarmila Zvarová z Úradu KSK.

Komentáre