Koronavírus ovplyvnil aj budúce mamičky

Pandémia koronavírusu do istej mieru ovplyvnila aj budúce mamičky. Nemocnice aj pôrodnice totiž podliehajú prísnym hygienickým obmedzeniam.

,,Na to oddelení šestonedelia nosia všetci pacienti rúška. Dbáme na prísne dodržiavanie tohto príkazu. Ak niektorá mamička rúško nemá, je jej poskytnuté jednorázové.´´ vysvetľuje hovorkyňa UNLP Ivana Vaněková.

Rodičky s rúškami prichádzajú aj do pôrodnice no počas pôrodu si ho kvôli komfortu dávajú dole. Povinnosť nosiť rúška ale nie je jediným obmedzením.i

,,Prítomnosť blízkej osoby pri mamičke alebo taktiež aj návštevy po pôrode sú nateraz zakázané. Máme však pocit, že pacientky, ako aj ich blízki, vzhľadom na aktuálnu situáciu tento zákaz chápu a plne rešpektujú.´´ dopĺňa.

Koncom marca, teda už v čase pandémie, rodila aj mamička Linda

,, Pamätám si, že keď sme išli do nemocnice posledný týždeň pred pôrodom, tak zakaždým nám merali teplotu. Napríklad sme boli 4krát v nemocnici, tak nám 4krát odmerali teplotu.´´ spomína mamička Linda Babušík Adamčíková.

Ako sama hovorí, najťažšie bolo zmieriť sa s tým, že pri pôrode nebude jej manžel Dominik.

,,Bolo to pre nás náročné v tom smere, že sme si nevedeli dať vedieť, že už to mám za sebou, ako prebiehal ten pôrod. Volali sme spolu až niekoľko minút po pôrode a obaja sme netrpezlivo čakali na to, kedy sa budeme môcť opäť porozprávať.´´ hovorí Linda.

To, kedy bude prítomnosť budúcich oteckov pri pôrodoch opäť povolená je nateraz otázne. Osobné veci však môžete za určitých podmienok rodičkám priniesť aj teraz.

,,Samozrejme u nás v nemocnici je to možné. Každý deň od 16.00 – 18.00 je potrebné priniesť veci na dané pracovisko, kde ich preberie sanitár a odovzdá rodičke.´´ zhrnula Vaněková.

V UNLP na triede SNP aj Rastislavovej sa od začiatku marca do teraz, narodilo dokopy viac ako 450 detí, z toho bolo viac dievčat.

Komentáre