V Michalovciach zažili v noci zemetrasenie

Michalovčania sa dnes nevyspali. Približne hodinu po polnoci ich totiž prebudilo pomerne silné zemetrasenie.
,, Zemetrasenie malo magnitúdo 3,4. Bolo pocítené v oblasti okolia Michaloviec. Doteraz nám prišlo vyše 200 makroseizmických dotazníkov.´´ vysvetľuje seizmológ Róbert Kysel, z Ústavu vied o Zemi SAV.

Podľa seizmológa nie sú zemetrasenia v tejto časti Slovenska neobvyklé. Oblasť v okolí Vihorlatu je seizmicky aktívna.

,, Také zemetrasenie, ktoré si môžu ľudia pamätať sa udialo približne pred sedemnástimi rokmi. Bolo to 20. mája 2003. Jeho magnitúdo bolo 3,7. Epicentrum bolo pri obci Jasenov v okrese Sobrance.´´ pokračuje.

Zemetrasenie zo spánku prebudilo aj hovorkyňu predsedu KSK Annu Terezkovú, ktorá v Michalovciach žije.

,, Ja som si myslela, že sa mi to len sníva, ale po tých prvých chvíľach precitnutia nám došlo, že sa nám netrasie len posteľ, ale celá bytovka. Keďže bývame v paneláku, ktorý bol zrekonštruovaný, nie som celkom presvedčená o jeho stabilite. Mne osobne to pripomínalo, ako keby sa mala celá bytovka zrútiť. ´´

Ako hovorí, zemetrasenie nikdy predtým nezažili a boli tak vystrašení a zmätení.

,, U nás našťastie nebola situácia taká, aby sme mali nejaké škody na majetku. Nebol to taký otras aby nám padali veci z poličiek, ale bolo to naozaj veľmi nepríjemné. Niektorí kamaráti zverejnili fotografie, na ktorých majú popraskané steny, takže sme radi, že u nás nebola situácia až taká vážna.´´

Podľa slov seizmológa je ťažké povedať ktorý stupeň magnitúda už je natoľko vysoký, že zemetrasenie spôsobuje škody.

,, Často to závisí od lokálnych geologických podmienok na nejakom území, ktoré môžu ten seizmický pohyb zosilniť alebo naopak zoslabiť. takéto magnitúdo 3,5 by mohlo spôsobiť menšie, ale neštrukturálne škody. Povedzme nejaké praskliny na omietkach a podobne.´´ uzatvára Kysel.

V Košiciach evidujú seizmológovia zemetrasenia z obdobia 17-18 storočia. Najsilnejšie zemetrasenie na Slovensku v 20. storočí malo magnitúdo 5,7 a vyskytlo sa v Trnavskom okrese.

Komentáre