Na Urbanovu vežu osadili kríž s časovou schránkou

Košice majú oddnes novu časovú schránku s odkazom pre budúce generácie. Uložená bola na streche Urbanovej veže pri príležitosti dokončenia jej rekonštrukcie, ktorú začala v januári tohto roka nezisková organizácia Perly Gotickej cesty. Tu Založilo mesto Košice a rímskokatolícka Farnosť sv. Alžbety.

Do schránky preto uložil list i primátor Jaroslav Polaček.
V liste ďalej spomína históriu mesta či oslavy 790. vyročia prvej písomnej zmienky o meste Košice, ktoré sa tento rok kvôli mimoriadnej situácii neuskutočnia.

Okrem listu do schránky mesto vložilo i dennú tlač, mince a dve rúška ušité dobrovoľníkmi.

Časová schránka obsahuje i text venovaný budúcim generáciám od zástupcov cirkvi. Kde sa spomína história Urbanovej veže, no i mesiac čo sa v našej krajine pre pandémiu koronavirusu nekonajú verejne bohoslužby.

Časovú schránku,zrekonštruovanú pozlátenú barokovú cibuľu a kríž požehnal košický pomocný biskup monsinor Marek Forgač a následne ich osadili na strechu.

Rekonštrukcia Urbanovej veže je spojená i s výskumom profesora Jozefa Poruboviča, ktorý obohatí i doteraz známu históriu urbanovej veže. Ako spomenul Košický sprievodca Milan Kolcun veľmi rád potom pripraví potulku, kde spomenie i časovu kapsulu

Komentáre