Na TUKE vyrábajú ochranné štíty aj respirátory

3D tlačiarne v laboratóriach Strojníckej fakulty TUKE dokážu vyrobiť jednotlivé komponenty do ochranných štítov či respirátov, ktoré univerzita v spolupráci s partnermi začala vyrábať.

,,Museli sme trochu zmodifikovať náš doterajší výskum. A to nielen v oblasti biomedicínskeho inžinierstva, že sme sa odklonili od implantátov, ale aj v oblasti materiálov a technológii.“ prezradil nám dekan Strojníckej fakulty TUKE, Jozef Živčák.

Na fakulte sa tak za pomoci odborníkov zamerali na výrobu komodít, ktoré sú v aktuálnej situácii nedostatkové. Ochranných štítov na tvár vyrobili už vyše 1000.

,,Denne ich vyrábame okolo 60-80. Celú kapacitu sme ale teraz sústredili na konštrukciu, výskum, vývoj a realizáciu respirátorov.“ dopĺňa.

Prvý prototyp respirátora uzrel svetlo sveta pred Veľkou nocou. Ide o respirátory s najvyššou ochranou – ich tvárová časť je vyrobená tak aby majiteľovi slúžila pocelý život, vymieňať sa na nich dajú dva filtre. Respitátory chcú najprv poskytnúť ľudom v prvej línii.

,,Ja by som si želal aby na Slovensku mal tento respirátor každý človek. Podľa toho v akom prostredí rob, si len vymení filter a bez obáv môže ísť do práce.“ uzatvára dekan.

Univerzita sa zatiaľ slovne zaviazala krízovemú štábu Slovenskej republiky, že do 6 týždňov dodajú 50 000 kusov respirátorov. Na ich vývoji sa podieľali aj samotní študenti. Univerzita s partnermi aktuálne čaká na certifikáciu respirátorov, po ktorej sa môžu naplno pustiť do ich výroby. BS TELKE

Komentáre

TelKE

Prinášame vám aktuálne informácie z mesta Košice. Sme mestský informačný kanál. Sme TelKE

Najnovšie príspevky

Sleduj nás aj ja Facebooku