Ako bude vyzerať veľká noc počas pandémie?

Tohtoročné veľkonočné sviatky budú iné, na aké sme zvyknutí. Až do veľkonočného pondelka je pohyb na verejnosti obmedzený. Situácia počas sviatkov obmedzí aj mestskú hromadnú dopravu, ktorá bude od piatka do pondelka premávať len ráno od pol piatej do ôsmej a popoludní šestnástej do dvadsiatej.

„Výnimkou budú len linky R a RA do U. S. Steelu na zabezpečenie striedania pracovných zmien o 14.00 hod. a 22.00 hod od piatka do pondelka vrátane. Premávať bude aj spoj linky č. 23 zo Staničného námestia na Letisko a späť, ktorý zabezpečí dopravu zamestnancov spoločností v tamojšom priemyselného parku po skončení ich pracovnej zmeny o 14.00 hod.,“ uviedla hovorkyňa Dopravného podniku mesta Košice Vladimíra Petrušová.

Premávať nebudú ani nočné linky. MHD sa do normálneho režimu dostane od utorka 14. apríla a bude premávať podľa cestovných poriadkov platných pre voľné dni.

Obmedzenie pohybu na verejnosti zohľadňuje niekoľko výnimiek, a to napríklad ak idete do práce či na nákup potravín. S policajnými kontrolami, najmä na hraniciach okresov, musíme rátať aj naďalej. „Mnohí museli nastúpiť do práce, dostať sa do zdravotníckeho zariadenia či ísť na pohreb a výnimka prejsť hranicu okresu im toto umožňuje. Sú však medzi nimi aj vodiči, ktorí do kategórie výnimka nepatria, no napriek tomu sa vybrali na cesty,“ vysvetlila Lenka Ivanová, hovorkyňa KR PZ v Košiciach.

Na hraniciach okresov sa preto tvorili viac či menej rozsiahle kolóny. Polícia však sľubuje, že takéto kolóny sa už vytvárať nebudú. Ak by sa náhodou vytvorili, apeluje na vodičov, aby ani v tomto prípade nezabudli na takzvanú záchranársku uličku. „Čakanie si mnohí krátia tým, že chcú vidieť, čo sa deje pred nimi, tlačia sa k stredovej čiare – jedno auto na druhé. Uvedomte si však, že tlačením sa k stredovej čiare sa blokuje vytvorenie tzv. záchranárskej uličky, ktorá je nevyhnutná na prejazd záchranárskych zložiek,“ povedala L. Ivanová.

Komentáre