Sobáše sú na niektorých matričných úradoch možné

Pre šíriacu sa hrozbu koronavírusu sa v týchto časoch nevykonávajú napríklad ani cirkevné obrady. Snúbencom tak zostávajú len dve možnosti: svadbu preložiť na neskorší termín alebo sa zosobášiť na úrade. V Košiciach sú matričné úrady 4: na sídlisku Juh, Dargovských hrdinov, Západ a v Starom meste.

,,Záujem o sobáše bol, teraz ale samozrejme upadol. Každému vysvetľujeme prostredníctvom našej matriky, že teraz nie je najvhodnejšia doba na výkon sobášov.´´ prezradil nám starosta Starého mesta Igor Petrovčík.

Aj napriek okolnostiam na úrade evidujú žiadosť o sobáš.
,,Dnes môžem povedať, že máme jeden, jediný prípad kedy ešte budeme musieť tomuto páru vysvetliť, že bohužiaľ, nebudeme môcť robiť výnimky.´´ konštatuje.

Podľa názoru starostu Starého mesta budú všetky sobáše odsunuté približne na mesiac alebo dva. Zložiť manželský sľub môžu snúbenci za určitých podmienok na matričnom úrade na sídlisku Dargovských hrdinov.

,,Máme jeden plánovaný sobáš, konkrétne na budúci týždeň počas pracovného dňa. Ešte to komunikujeme so snúbencami, že ak sa bude jednať o sobáš, kde by mali byť prítomní svedkovia a budú trvať na tom aby sa sobáš zrealizoval v tomto termíne, tak ho urobíme za prísnych hygienických opatrení.´´ prezradil starosta MČ Dargovských hrdinov Jozef Andrejčák.

Podobná situácia je aj na Terase. Matričný úrad tu slúži obyvateľom okresu Košice II, ktorých je 76 000. Ak evidujú žiadosť o sobáš tak sa snažia so snúbencami dohodnúť aby svadbu presunuli.

,,Ak na tom však trvajú tak zrealizujeme sobáš za prísnych hygienických opatrení. Snažíme sa neprijímať nové žiadosti o sobáše.´´ skonštatoval aktuálnu situáciu starosta MČ Košice – Západ Marcel Vrchota.

Do konca apríla majú zatiaľ naplánovaných sedem sobášov. Žiadosti o nich sa snažia posudzovať individuálne.

,,Máme prípady kedy je mamička v ôsmom mesiaci tehotenstva, prípadne je zdravotný stav jedného zo snúbencov zhoršený a naozaj trvajú na tom aby sme ich zosobášili.´´ uzatvára starosta.

Dokedy bude takáto situácia trvať a kedy bude možné opäť vykonávať obrady aj v kostoloch je nateraz ťažké povedať. Všetko závisí od toho ako sa bude vyvíjať situácia ohľadom koronavírusu.

Komentáre

TelKE

Prinášame vám aktuálne informácie z mesta Košice. Sme mestský informačný kanál. Sme TelKE

Najnovšie príspevky

Sleduj nás aj ja Facebooku