V Košiciach pribudli nové prípady koronavírusu

V Košiciach potvrdili nové prípady koronavírusu. K štvrtkovému večeru ich bolo dokopy deväť.

„Sedem je aktuálne v meste Košice a dvaja sú Košičania, ale tí sú zachytení v tábore v Gabčíkove,“ vysvetlila regionálna hygienička Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Košiciach Zuzana Dietzová.

„Očakávame, že postupne bude pozitívnych pribúdať. Bude ich pribúdať aj tým, ako sa postupne uvoľní samotné testovanie, ktoré je na Slovensku v troskách, pretože napreduje veľmi pomaly. Verím, že s tým vláda urobí zásadnú zmenu,“ povedal primátor mesta Košice Jaroslav Polaček.

„Tí pozitívni ľudia sú väčšinou mladí, 24, 32 ročný. Alebo stredný vek. Zatiaľ sme nezachytili v našej lokalite pozitívnych starších ľudí,“ dodala Dietzová.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Košiciach doteraz vyšetril vyše 600 vzoriek. Od slovenských pacientov odborníci vypozorovali, že prvý – druhý deň prichádzajú príznaky slabo, postupne sa zhoršujú.

„Naši Košičania uvádzali vždy teplotu nad 38 stupňov, uvádzali mierny kašeľ a bolesti svalov a kostí. Niečo také, čo ich nútilo ležať a nevedeli chodiť,“ vymenovala príznaky Košičanov Dietzová.

Ani odborníci však teraz nevedia povedať, kedy koronavírusová kríza skončí alebo sa aspoň zmierni.

„Keď sa budú Slováci správať zodpovedne, všetko záleží od jednotlivcov. Ak sa budú správať zodpovedne, leto a dovolenky by mohli byť. Ak sa nebudú správať zodpovedne, ak budú nespratníci niektorí a budú roznášať a porušovať izoláciu a karanténu, tak toho roku leto nebude,“ povedala hygienička Dietzová.

„Držme si palce, aby sme túto krízu naozaj prekonali v čo najmenších číslach,“ dodal primátor metropoly východu Polaček.

Komentáre