Košičania si svojpomocne šijú rúška

Aj Košičania bojujú proti novému koronavírusu ako vedia. A to najmä šitím rúšok, ktorých je stále nedostatok. Šijacích strojov sa chopili aj ženy či muži, ktorí so šitím skúsenosti vôbec nemali. 

Ochranné rúška sa rozhodli svojpomocne si vyrobiť aj na sídlisku KVP v krízovom centre pre rodiny Dorka. 

,,Rúška pôjdu v prvom rade našim klientom, pretože tých máme viac ako 230. Dostalo ich aj 50 našich zamestnancov. V súčasnosti sme výrobu zastavili, pretože nemáme materiál.´´ prezradila riaditeľka centra Dorka Jolana Šuleková.

Rúška šijú mamičky z centra, ktoré si popri starostlivosti o deti na to nájdu čas. 

,,Niektoré mamičky majú skúsenosti so šitím, niektoré zase naopak, len strihajú látku, iné zase strihajú gumičky. V podstate podľa šikovnosti a praktických zručností sú rozdelené k tomu šitiu.´´ doplnila riaditeľka.

Časy, v ktorých sme sa všetci ocitli,  prinútili viacerých ľudí rozmýšľať inak a prispôsobiť sa situácii. Rúška začali šiť aj v jednej kaviarničke v centre mesta. 

,,Ono to vzniklo ešte deň predtým ako nás zavreli. Kúpil som látku pre kolegov aby keď zostaneme otvorení, aby sme zostali chránení. Nakoniec sme večer čítali, že už nemôžeme otvoriť, tak ešte v ten večer vznikla myšlienka, že poďme skúsiť šiť pre ostatných a možno sa nám tak podarí zachrániť našu kaviarničku.´´ rozpovedal nám príbeh majiteľ kaviarne v centre mesta, Michal Pisar.

Rúška zatiaľ predávajú kamarátom a známym a výťažok použijú ako náhradu na výplaty pre zamestnancov.
 
,,Sto až dvesto rúšok urobíme denne, ale asi dokážeme aj viac. Skúsenosti sme v podstate nemali. Kamarátova mamka nám prišla ukázať ako vyzerá šijací stroj, ako ho treba zapnúť, ako ho treba vypnúť. Potom sme jeden deň skúšali, šili len také látky, rovné čiary a pochopili sme to, naučili sme sa to a už to išlo.´´ dodáva s úsmevom na perách Michal.

Svoju prevádzku, ktorá ponúkala služby fyzioterapie, bol nútený zatvoriť aj pán Nemčík. Ľútosť ale taktiež vymenil za niečo prospešné. Materiál, ktorý doposiaľ využíval ako pokrývku na fyzioterapeutické postele, využíva na výrobu rúšok. 

,,Jednak začali šiť naše fyzioterapeutky tieto veci doma, ale bolo to pomalé. Preto som sa rozhodol, že urobím takú verejnú výzvu cez hashtag #sijemepreostatnych. Prihlásili sa dobrovoľníci, ktorí sú na tom úplne rovnako. Pani Katka, ktorá šije, je z gastropriemyslu. Michal, ktorý nám pomáha, je stavbár. Začali sa takisto hlásiť aj panie, ktoré sú doma a majú stroj a chcú pomôcť.´´ prezradil nám prevádzkovateľ fyzioterapeutických služieb Oliver Nemčík.

Rúška šijú a distribuujú zadarmo, a pomôcť vie každý kto má šijací stroj a chuť. Aktuálne po celých Košiciach rozvážajú štartovacie balíčky

,,Štartovacie balíčky a vzorku, ktoré nosíme práve týmto dobrovoľníkom a oni to šijú doma. Dávajú to potom do svojho okolia. Žiadame aby to išlo do tých prvých línii, to znamená predavačom, lekárom, tam kde je to treba.´´ doplnil.

Pána Nemčíka by nikdy nenapadlo, že z fyzioterapie prejde na takúto činnosť.

,,Myslím si, že sa musíme všetci zomknúť na to aby sme to čo najskôr porazili alebo eliminovali na to aby sme sa čím skôr vedeli vrátiť do toho normálneho fungovania.´´ uzavrel.

Komentáre

TelKE

Prinášame vám aktuálne informácie z mesta Košice. Sme mestský informačný kanál. Sme TelKE

Najnovšie príspevky

Sleduj nás aj ja Facebooku