Koronavírus skomplikoval situáciu zahraničným študentom

Katarína je študentkou na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a využila možnosť absolventskej praxe a vycestovala do Talianska. Situáciu jej však skomplikoval rozširujúci sa koronavírus.

„Vyšlo od vlády nariadenie, že majú byť všetky školy a univerzity zatvorené. To znamená, že aj moja je uzavretá a teraz dva týždne, približne do polovičky marca mám ostať doma. Nie je to úplne karanténa, ale nemôžem ísť na univerzitu na moje pracovisko,“ povedala košická študentka Katarína, ktorá aktuálne študuje v Taliansku.

„My sme vydalo odporúčanie, aby študent po návrate na Slovensko, pokiaľ nemá klinické príznaky, ostal 14 dní v karanténe. Pokiaľ má klinické príznaky, má vyhľadať pracovisko na klinike infektológie a geografickej medicíny,“ uviedol Pavol Jarčuška z Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UPJŠ LF a UNLP a zároveň prorektor pre rozvoj a európsku problematiku.

„Napríklad keď idem metrom, tak som si všimla, že ľudia sú úplne vystrašení, keď už nemajú masku, tak si dajú aspoň šál a zahalia si dýchacie cesty,“ opisuje situáciu v Taliansku Katarína. Univerzity sú v pravidelnom kontakte so svojimi študentmi a radia im, ako postupovať.

„Už asi týždeň dostávam pravidelne maily zo študijného oddelenia, kde mi odporúčajú, ako mám v prípade, že sa tu vyskytne vírus, že môžem okamžite opustiť Taliansko a ísť naspäť a odporučili mi rôzne linky ministerstva zahraničných vecí,“ hovorí študentka Katarína.

Obmedzenia sa týkajú aj zahraničných študentov prichádzajúcich študovať do metropoly východu. Pri študentoch sa rozhoduje individuálne.

„Pokiaľ je študent z krajiny, ktorá je bezriziková, tak stále individuálne zvážime ten jeho pobyt a individuálne riešime postup. Pokiaľ by bol v riziku, postupuje podľa epidemického plánu, teda študenta necháme v karanténe alebo ho testujeme,“ uviedol Jarčuška z UPJŠ v Košiciach.

Košickí študenti v zahraničí sa v prípade „nevydareného zahraničného štúdia“ nemusia báť, že sa ich štúdium predĺži o rok.

„Univerzita je ochotná poskytnúť študentom primerané kompenzácie, vrátane toho, že si budú môcť dokončiť semester. Zriadili sme hotline, zriadili sme emailovú adresu, na ktorej môžu študenti konzultovať všetky problematické záležitosti,“ dokončil Jarčuška.

Komentáre