Hydroterapiu využívajú nielen ľudia, ale aj psy

Počuli ste už o hydroterapií pre psov? Je to metóda, ktorá pomáha našim štvornohým miláčikom napríklad po operácií. Terapia prebieha na podvodnom bežiacom páse alebo v bazéne. Psík si tým pádom nezaťažuje kĺby.
Fenka weimarského stavača na videu zdravotné problémy nemá, na hydroterapiu chodí aby si zlepšila kondíciu.

,,Aby trošku vybila svoju energiu, tak k nám chodí 2-3x do týždňa.“ prezradila nám rehabilitačná asistentka Simona Aschmannová.

To je jedno z využitií hydroterapie. Podstupujú ju ale najmä psy, ktoré potrebujú rehabilitovať.

,,Chodia sem psy, ktoré majú zdravotné problémy – ortopedické, čiže s končatinami, alebo neurologické. Chodia k nám aj starí psi, ktorí majú problémy súvisiace s vekom.“ doplnila Aschamnnová.

Princíp je veľmi jednoduchý, na dne vane napustenej vodou, na nachádza bežiaci pás, po ktorom psík chodí.

,,Voda psíka nadľahčuje. Tým pádom ako keby stratil až 60% svojej váhy. Ak má zdravotné komplikácie spojené s kĺbmi, tak ho tá voda nadľahčuje a ľahšie sa pohybuje.“ pokračuje.

Niektoré psy majú vodu rady, iné zase menej. Preto je potrebné aby počas hydroterapie, ktorá trvá približne 20 minút, bol pri psíkovi aj majiteľ a motivoval ho hračkou alebo pamlskami. Pokiaľ máte fenku, ktorá sa hára, nie je vhodné aby takúto terapiu podstúpila.

,,Do reprodukčnej sústavy sa jej môže dostať nejaká nežiadúca častica. Ak má psík nejaké otvorené rany, tak to takisto nie je vhodné.“ vysvetľuje rehabilitačná asistentka.

Ak potrebuje psík budovať svalstvo či kondíciu, počas hydroterapie si môže vyskúšať rôznu náročnosť chôdze vo vode.

,,Celý pás sa dá o niekoľko stupňov zvýšiť alebo aj znížiť a psík tým pádom ide do kopca alebo z kopca.“ uzatvára.

Chôdza na páse, ktorý je pod vodnou hladinou, prináša psom rôzne benefity a dá sa využiť na rôzne účely. Svoje výhody má ale rozhodne aj samotné plávanie

Komentáre