Obezita sa stáva vážnym problémom aj na Slovensku

Obezita sa v súčasnosti stáva nielen celonárodným, ale celosvetovým problémom. Hovoríme o ľuďoch, ktorí majú nadváhu a s ňou spojené ďalšie zdravotné ťažkosti ako napríklad cukrovka či problémy s tlakom.

„Tie čísla nie sú vôbec uspokojivé, ani na Slovensku ani vo svete. Napríklad Slovensko potvrdzuje zhruba dve tretiny ľudí, ktorí majú nadváhu. Dve tretiny slovenskej populácie má nadváhu,“ skonštatoval lekár Igor Libenko z Nemocnice Košice – Šaca.

O čosi väčší sklon k obezite majú muži. Zhruba jedno percento populácie Slovenska trpí vážnou obezitou. Primárnym riešením týchto problémov je zmena životného štýlu, teda zmena stravovania či viac pohybu.

„V prípade, že toto všetko zlyháva, nastupuje chirurgická liečba. Tá je na základe nejakých výstupov iných kolegov, ktorí sú špecialisti v obezitológii, v endokrinológii, diabetológovia. A v prípade, že tam zlyháva akýkoľvek spôsob, nastupuje chirurgická liečba,“ vysvetlil Libenko.

Pacient musí ešte pred samotným zákrokom absolvovať sériu vyšetrení a otázok. „Ja mám iba dobré skúsenosti. Išla som na operáciu s 184 kilami a schudla som 72 kíl, operácia prebehla úplne v poriadku,“ povedala nám Jaroslava, ktorá podobný zákrok absolvovala v rámci Slovenska.

Nemocnica v Šaci má v súčasnosti odoperovaných približne 50 pacientov, ktorí sú aj naďalej sledovaní.

Komentáre