V Košiciach sú rúška na tvár takmer vypredané

Panika ohľadom koronavírusu zasiahla aj metropolu východu. A to aj napriek tomu, že choroba u nás potvrdená nebola. Ľudia nakupujú potraviny, antibakteriálne gély na ruky a v neposlednom rade rúška na tvár.

,,Rúška momentálne nemáme. Občas, každé dva týždne, nám distribučná firma ponúkne rúška. Tie samozrejme hneď objednáme, ale za 1 – 2 dni sú vypredané.“ prezradil nám Jozef Košč z jednej z košických lekární.

,,Ani rúška ani respirátory nie sú dostupné pretože, asi dva týždne dozadu, pacienti všetko vykúpili, lebo podľahli panike.“ zhrnul situáciu Dušan Pribula, majiteľ lekárne v širšom centre mesta.

,,Rúška sú ťažko zohnateľné. Rúška s filtrom sa nedajú zohnať vôbec pretože je všetko vypredané. U nás aj v zahraničí. Momentálne máme textilné, bavlnené rúška, ktoré sa dajú vyprať a prežehliť. Tým pádom ich viete použiť viac krát.“ hovorí pani Andrea Olejárová zo Zdravotníckych potrieb.

Niektorí ľudia vraj kupujú aj desiatky rúšok naraz. Lekárnici nateraz nevedia povedať, kedy budú tieto komodity u nich dostupné.
Podľa nich je ale aktuálna panika neopodstatnená.

,,Absolútne neopodstatnená pretože tie rúška pacienta pred infekciou neochránia.“ zhrnul Dušan Pribula.

Okrem klasických rúšok sú vo veľkej miere vypredané aj respirátori a teda rúška s filtrom.

,,Ľudia vykupujú antibakteriálne gély, rúška a úplne zbytočne. Pokiaľ sa to na 100% nepotvrdí tak netreba robiť paniku.“ myslí si mladá Košičanka.

,,Rúška absolútne nepomôžu. Nie sú na to, aby chránili proti vírusu, ale sú na to aby som ja nenakazil vás.“ prezradil nám svoj názor pán, ktorého sme zastihli na Staničnom námestí.

Vysoký dopyt po rúškach spôobil aj ich zvýšenú cenu. Ak na nich v lekárňach natrafíte zaplatíte za ne od 50 centov do približne 20 eur, čo je suma za rúško s filtrom.

Komentáre

TelKE

Prinášame vám aktuálne informácie z mesta Košice. Sme mestský informačný kanál. Sme TelKE

Najnovšie príspevky

Sleduj nás aj ja Facebooku