Dni Ukrajiny aj tento rok dokážu blízkosť národov

Košice budú hostiť koncom apríla obľúbené podujatie, ktoré spája Slovákov s naším východným susedom. Dni Ukrajiny ponúkajú množstvo príležitostí, ako si užiť kultúru či gastronómiu Ukrajiny.

„Ja sa veľmi teším na to, že tu budeme mať Ukrajinku, ktorá vyhrala súťaž vo vyhotovovaní japonských jedál v Japonsku. Napríklad som nevedel, že existuje aj boršč z fazule, to znamená bude zelený boršč, bude boršč, ktorý sa robí tradične červený, budú rôzne gastronomické špeciality, čiže sa máme na čo tešiť,“ povedal splnomocnenec mesta Košice pre rozvoj cezhraničnej spolupráce Košice – Užhorod Eduard Buraš.

„Dni Ukrajiny budú mať šiesty ročník a snažili sme sa nájsť nové prvky, aby sme nielen dotiahli ukrajinskú stranu do Košíc, ale aby sme aj pre Košičanov a návštevníkov mesta z okolia zatraktívnili tento priestor,“ vysvetlil primátor mesta Košice Jaroslav Polaček.

Dni Ukrajiny prinesú do metropoly východu rôzne výstavy, koncerty a aj tento rok organizátori pripravili Slovensko-ukrajinské fórum. Venovať sa v ňom budú cestovnému ruchu i spolupráci samospráv. Novinkou bude Veteránska míľa v Mestskom parku. „Je to beh, ktorý nie je na čas. Je to beh, ktorý hovorí o podpore mieru, podpore spolupatričnosti, o ľudských hodnotách. O tom, aby sa vojna na Ukrajine skončila, ale aby sa aj skončila vojna všade vo svete, pretože zomierajú ľudia,“ priblížil ciele behu Eduard Buraš.

Aj toto podujatie je dôkazom dobrej spolupráce slovenských a ukrajinských miest. Rozbehnutých je niekoľko projektov napríklad v rámci spolupráce škôl či podpore transparentnosti samospráv. Mestá sa navzájom inšpirujú a budujú cezhraničné spolupráce. „Košice môžu získať pomerne značné finančné prostriedky zo spolupráce s ukrajinskými mestami,“ uviedol Buraš a primátor Polaček ho doplnil, že sa nám už podarilo získať zdroje na opravu kostola v Užhorodu a zároveň Urbanovej veže v centre Košíc, ktorá bola v dezolátnom stave.

„V prvom rade sme bratské národy, máme toho mnoho spoločného, napríklad kuchyňu, tradície či tance. Chceli by sme sa rozvíjať aj v oblasti vzdelávania a chceme robiť niečo vzájomne užitočné,“ povedal Mikhail Abdulin z Národnej technickej univerzity na Ukrajine.

Komentáre