Ťažkosti potrápili alergikov tento rok skôr

Alergici sa musia mať na pozore o čosi skôr. Pacienti s peľovými alergiami začali navštevovať svojich alergológov s ťažkosťami už v priebehu januára.

„Väčšinou to začína okolo marca a apríla, keď vychádza prvé slniečko. Ale ak je teplá zima, ako napríklad toho roku a teploty najmä okolo obeda sú okolo 10, 12 stupňov, tak už máme niektorých pacientov, ktorí nám povedia, že už začali u nich prvé príznaky. To znamená svrbenie nosa, svrbenie očí,“ povedala nám imunoalergologička Edita Lojová. „Áno, zaznamenala som ich dnes ráno a možno ešte tak týždeň dozadu a väčšinou sa mi tieto príznaky objavujú práve v zime, v januári,“ potvrdila skoršie problémy alergikov Košičanka Laura.

„Potom zase keď primrzne, to počasie sa zase zmení, tak tie ťažkosti odchádzajú,“ pokračuje imunoalergologička. Práve v tomto období ľudia mnohokrát nevedia, či ich ťažkosti spôsobila alergia alebo len obyčajné prechladnutie alebo viróza.

„Väčšinou keď ste prechladený, tak súčasne vás bolí aj hlava, máte pocity choroby, máte pocit vnútornej teploty. Nastupuje taká väčšia únava,“ vysvetlila Lojová.

Ďalším dôležitým znakom alergie je sezónne opakovanie príznakov. Ak sa vám ťažkosti vracajú napríklad každý rok na jar, môže ísť o alergiu a je vhodné navštíviť lekára. Podľa imunoalergologičky je počet pacientov v priebehu rokov vyrovnaný.

Komentáre