V Košiciach odštartoval systém zdieľaných batérií

Po zdieľaných bicykloch a motorkách prichádza do Košíc slovenský unikát. Odteraz si budete môcť požičať powerbanku na nabíjanie mobilov či iných zariadení.

„Verejná batéria funguje spôsobom, že človek pomocou aplikácie nájde najbližšiu dobíjaciu stanicu. Pomocou načítania kódu, ktorý je nalepený na stanici si uvoľní baterku pre seba, zoberie si ju so sebou, nemusí vôbec ostať v pôvodnom priestore, môže odísť,“ vysvetlil na tlačovej konferencii riaditeľ pre rozvoj spoločnosti Antik Peter Blaas.

Za požičanie „verejnej batérie“ zaplatíte 50 centov za 24 hodín a ponechať si ju budete môcť maximálne sedem dní. Zaplatiť za ňu môžete aplikáciou, ktorou platíte aj za zdieľané bicykle.

„My si vždy robíme testovaciu prevádzku. Všetko skúšame najprv na našich vlastných zamestnancoch, či už to boli bicykle alebo teraz to sú tieto batérie a ukázalo sa, že ak má človek dostupne blízko takúto baterku, tak ju naozaj vie výrazne využiť,“ doplnil Blaas.

Aktuálne je v Košiciach rozmiestnených 30 staníc, na ktorých si batériu môžete požičať a do apríla by ich malo pribudnúť ďalších 70. Sú umiestnené na miestach, kde sa nachádza väčší počet ľudí.

„Už dnes pri štarte prevádzke sme ich umiestnili do najväčších obchodných domov a nákupných centier. Tak isto sa nachádzajú v jednej veľkej nemocnici, vo veľkej poliklinike, na obidvoch univerzitách,“ uzatvára Blaas zo spoločnosti Antik.

Batérie majú aj rôzne druhy konektorov, nemusíte sa tak báť, že nebude kompatibilná s vaším telefónom. Postupne by sa systém zdieľaných batérií mal dostať na celé Slovensko.

Komentáre