Aj Košičania budú voliť vo voľbách do NR SR zo zahraničia

Veronika je Košičanka, ktorá už päť rokov študuje v španielskej Granade. Aj ona sa rozhodla voliť v nadchádzajúcich parlamentných voľbách prostredníctvom voľby poštou.

„Myslím si, že účasť na voľbách nielen že je dôležitá, ale každý by si mal splniť túto občiansku povinnosť. A keďže tie parlamentné voľby umožňujú voliť zo zahraničia, tak som to nechcela premárniť,“ hovorí Veronika Absolonová, Košičanka študujúca v Granade.

„V zahraničí aktuálne iba študujem a nechystám sa tu zostať navždy a tým pádom aj keď po škole by som tu nejaký čas v zahraničí ešte rád zostal, raz sa domov chcem vrátiť. Mám tam celú rodinu, to znamená, že mi záleží na tom, aká bude najbližšia vláda a ako sa na Slovensku bude ďalej žiť,“ hovorí Matej aktuálne žijúci v Holandsku.

„Najväčší počet voličov zo zahraničia bude smerovať z Českej republiky resp. z Británie. Obrovské množstvo pracuje v Českej republike, obrovské množstvo študentov študuje v Českej republike. Títo ľudia jednoducho si tiež uvedomujú svoju budúcnosť, mnohí sa možno budú chcieť vrátiť na Slovensko,“ skonštatoval politológ z Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Alexander Onufrák.

„Tým, že sa zaujímam o politiku a zaujíma ma politická situácia na Slovensku, tak som neváhal a požiadal som o volebné právo,“ povedal Šimon Šoltés žijúci vo Veľkej Británii.

„Ľudia vidia tú šancu a to je raz za isté obdobie, raz za štyri roky, kedy reálne môžeme niečo zmeniť,“ doplnil Onufrák. Podľa politológa inklinujú zahraniční voliči k politickým stranám, ktoré sú v súčasnosti v opozícii.

„Či už ide o liberálne politické strany alebo konzervatívne, ide o ľudí, ktorí majú vyššie vzdelanie, ktorí majú skúsenosti, ktorým budúcnosť Slovenska nie je ľahostajná,“ uviedol politológ A. Onufrák.

„Predsa len ten človek žije v zahraničí, tak sa vie trošku vyhradiť proti extrémizmu a nemyslím si, že práve títo Slováci budú voliť extrémistické strany,“ pokračuje Veronika. „Ja si myslím, že hlasy zo zahraničia môžu zahrať veľkú rolu a môžu zmeniť všetky volebné preferencie,“ skonštatoval Šimon. Parlamentné voľby sa uskutočnia v sobotu 29. februára.

Komentáre