Americké centrum v Košiciach má novú tvár

Vedeli ste, že prvé info USA centrum na Slovensku bolo vytvorené práve v Košiciach? V metropole východu vzniklo v roku 2004 a jeho návštevníci sa tento mesiac dočkali niekoľkých noviniek.
Americké centrum v Košiciach nájdete v štátnej vedeckej knižnici na Hlavnej ulici. Návštevníkom slúži už 16 rokov a aktuálne sa dočkalo modernej rekonštrukcie.
Od jeho vzniku ide o prvú väčšiu modernizáciu. Nové priestory slávnostne otvorili na Valentína. Takéto centrá nájdete na Slovensku tri – v Bratislave, Banskej Bytrici a Košiciach. Okrem toho, že si tu môžete vypožičať knihy, prísť na rôzne workshopy, tak vás tu zavedú aj do tajov programovania. ,,Samozrejme, že takým novým prvkom, ktorý je v slovenských knižiciach veľmi ojedinelý, je 3D tlačiareň a rôzne mikrobity, ktoré využívame pri výuke programovania pre mladých ľudí.´´ prezradila riaditeľka Štátnej vedeckej knižnice Darina Kožuchová.
Podobné mikrobity majú aj v americkom centre v Banskej Bystrici. ,, Na prvom workshope sa s tým človek zoznámi a hneď po ňom je schopný to naprogramovať. Ten proces je veľmi jednoduchý – ide o prácu s webovou stránkou, kde máte templaty a príkazy čo chcete aby ten mikrobit vykonával.´´ vysvetlil Róbert Címer z Amerického centra v Banskej Bystrici. Keďže sa nové priestory amerického centra v Košiciach otvárali na Valentína, pán Róbert Címer si tematicky naprogramoval srdce s usmievavým smajlíkom. Amerika bola počas jej histórie priekopníkom technológií. Aj to je dôvod prečo sa v ich centre chcú zamerať na technologické vzdelávanie.
,,Toto boli odjakživa miesta, ktoré spájali ľudí a spájali ich aj so Spojenými štátmi. Ale v tomto svete moderných technológií sme mali potrebu priblížiť ich k ľuďom. Preto sme sem priniesli 3D tlačiareň, 3D perá a ďalšie príslušenstvo.´´ zhodnotila veľvyslankyňa USA na Slovensku Bridget Brink.
Okrem toho sem modernizácia priniesla aj približne 100 nových titulov kníh. Na to aby ste mohli služby amerického centra využívať vám stačí registrácia v Štátnej vedeckej knižnici.

Komentáre