Mestskej polícii pribudli nové kompetencie

Mestské polície na Slovensku majú od decembra minulého roka viac kompetencií. Menil sa najmä rozsah priestupkov na úseku bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky.

„Po novom môžu mestskí policajti omnoho viac zasahovať v prípade zistenia narušiteľa dopravných predpisov,“ vysvetlil za košickú mestskú políciu hovorca mesta Vladimír Fabian.

Mestskí policajti vás tak môžu riešiť napríklad za prejazd cez železničné priecestie keď je to zakázané, nerešpektovanie dopravných značiek či za nezastavenie vozidla na červenú. Ďalšou významnou kompetenciou je kontrola prevádzkovania taxislužieb, napríklad správne označenie vozidla.

„Ďalšou veľkou výhodou je, že mestská polícia je vybavená kamerami, ktoré vykonávajú pri zásahoch audiovizuálny záznam a tak je omnoho jednoduchšie objasňovanie konkrétnych prípadov a rovnako sa predchádza verbálnym útokom na týchto činiteľov,“ dodal hovorca mesta Košice Vladimír Fabian.

Aj keď Mestská polície Košice presnú štatistiku využívania nových kompetencií nevedie, konštatuje že im pomohla práve možnosť vyhotovovania zvukoch a obrazových záznamov.

„Môžeme povedať, že po zavedení týchto kamier sa vo veľkom množstve prípadov využívajú práve tieto audiovizuálne dôkazy na vyriešenie rôznych nedorozumení alebo problémov,“ uzatvára Fabian z mesta Košice.

Novela zákona umožňuje mestským policajtom aj presvedčiť sa, či zadržiavaná osoba je ozbrojená alebo či nemá pri sebe vec, ktorou by mohla ohroziť zdravie alebo život. Môžu tiež prikázať osobe nevstupovať na nevyhnutný čas na určené miesta.

Komentáre

TelKE

Prinášame vám aktuálne informácie z mesta Košice. Sme mestský informačný kanál. Sme TelKE

Najnovšie príspevky

Sleduj nás aj ja Facebooku