Urbanova veža sa konečne dočká rekonštrukcie

Splesniveté a opadané múry či škridly v zlom stave – to všetko privíta v historickom centre mesta nielen domácich ale aj návštevníkov. Reč je o Urbanovej veži, ktorá sa konečne dočká rekonštrukcie.

Rekonštrukciu schvaľujú aj okoloidúci Košičania: „Myslím si, že by si zaslúžila nejakú renováciu. No, ale viete ako v našom štáte – na všetko sú peniaze, ale na pamiatky veľmi nie,“ povedala nám na kameru Košičanka.

Rok trvajúce rekonštrukčné práce by sa mali začať ešte vo februári. Zaplatia ich eurofondy aj rozpočet Košického samosprávneho kraja.

„Reštaurátorský výskum vyhodnotil, že najhodnotnejšou vrstvou je renesančná zo 16. a 17. storočia. Tá bude nosná pri celkovej prezentácii tejto stavby,“ povedal Kamil Alezár z Pamiatkového úradu Košice. Samotnej renovácii predchádzal rozsiahly reštaurátorsky výskum. „Ten preukázal autentické renesančné omietky zo 16. a 17. storočia a následne aj neskôr dopĺňané časti, vrátane prístavby, ktorá je zo začiatku 20. storočia,“ doplnil Alezár.

Najstaršia zmienka o Urbanovej veži pochádza z roku 1580. Veža bola pôvodne zvonicou, pri ktorej sa aj pochovávalo. V nadchádzajúcej rekonštrukcii opravia dve tretiny veže, neskôr sa chcú uchádzať aj o ďalšie finančné zdroje na jej kompletnú obnovu.

Komentáre

TelKE

Prinášame vám aktuálne informácie z mesta Košice. Sme mestský informačný kanál. Sme TelKE

Najnovšie príspevky

Sleduj nás aj ja Facebooku