Film Sviňa dorazil do kín

Dlhoočakávaný film Sviňa dorazil do kín. Filmová snímka nakrútená podľa bestselleru Košičana Arpáda Soltésza pritiahla na premiéru do Kina Úsmev stovky ľudí. A my sme pri tom nemohli chýbať.  Ako vyzerá svet  vysokej politiky, mafie bielych golierov, organizovaného zločinu a obchodu s bielym mäsom? Film Sviňa, ktorý práve dorazil do kín, vám o tom ponúkne konkrétnu predstavu. Na premiéru dlhoočakávanej snímky do kina Úsmev dorazil okrem stoviek ľudí aj autor knižnej predlohy – žurnalista a investigatívny novinár Arpád Soltész. ,,Zo mňa už stres trochu opadol, už som videl reakcie divákov asi v desiatich kinosálach, kde som mal so štábom oficiálne klaňačky. Film funguje presne tak ako Mariana Čengel Solčanská zamýšľala.´´.  Režisérka mala od filmu veľmi jasné očakávania. 
,,Ja potrebujem, aby keď skončí film, kino zostalo zarezané, tiché.´´ povedala režisérka Arpádovi, keď sa o filme rozprávali. ,,Zatiaľ v každej jednej sále, kde sme prišli, sedeli zarezaní, tichí ľudia, ktorí asi dosť emocionálne prežívali to, čo práve videli.´´ doplnil. Na premiéru filmu zavítali mladší, ale aj starší diváci. ,,Viem, že to bude dosť surové. Budem si zakrývať oči pri takýchto scénach pretože neznášam násilie v akejkoľvek podobe.´´, prezradila nám pani v naplnenej kinosále pred začiatkom filmu. ,,Na film som sa rozhodla prísť preto, že ma zaujíma spoločenská situácia na Slovensku, zaujíma ma režisér, ktorý tento film natočil. Poznám od neho nejaké iné veci. Zaujíma ma ako spracovali danú tematiku a čo si myslia autori filmu.´´, bol názor mladej diváčky.
Režisérom je okrem Mariany Čengel Solčanskej, ktorá má na konte film Únos,  aj Rudolf Biermann. Ten stojí za filmami ako Masaryk či Sklenená izba. Film Sviňa sa im podarilo vytvoriť vo veľmi krátkom čase. 
,, My sme sa s režisérmi stretli prvý krát 22. mája minulého roku a film je dnes už v kinách. To je asi slovenský rekord.´´ prezradil Arpád.
Titulnú pieseň k filmu nahrala prešovská skupina Hrdza – videoklip ku skladbe Slovensko moje, Otčina moja bol podľa Arpáda Soltésza urobený za dva dni. Podľa tvorcov filmu Svine je podobnosť postáv a akcií so skutočnými ľuďmi a udalosťami čisto náhodná. ,, Umenie nemusí pracovať s faktami, čiže vo filme nemusí byť jediný pravdivý fakt. Film ako taký, sám o sebe, môže byť veľmi pravdivým obrazom spoločnosti.´´
Podľa jeho slov film síce vyvoláva obrovský smútok, no necháva priestor aj pre nádej. Arpád Soltész sa chystá napísať v poradí už tretí román – názov zatiaľ nepoznáme no nadväzovať bude na jeho prvotinu Mäso.

Komentáre